X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Powstanie Styczniowe. "Ukrywaj się, uderzaj i uciekaj w las"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 16:30
Zaczęło się 22 stycznia 1863 roku, trwało do jesieni roku następnego i było najdłuższym oraz najbardziej masowym zrywem niepodległościowym w czasie zaborów. - Nie było wielu przygotowań militarnych i taktycznych, właściwie istniały tylko manifesty polityczne, myśl i plany - opowiada Michał Cieślak z Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
Audio
  • O Powstaniu Styczniowym opowiada Michał Cieślak z Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Patrol ułanów podczas Powstania Styczniowego - autor nieznany
Patrol ułanów podczas Powstania Styczniowego - autor nieznanyFoto: PAP/Alamy

Czytaj także
flaga Polska 1200x660.jpg
Dzień Niepodległości: tożsamość narodowa była dla Polaków najważniejsza

Udział w Powstaniu Styczniowym wzięły wszystkie grupy społeczne, ale szczególnie zaangażowani byli ludzie młodzi - studenci i licealiści - oraz biedota rzemieślnicza. - Nastroje pro-powstańcze szczególnie odczuwalne były w dużych miastach, zwłaszcza w Warszawie. Natomiast polska prowincja i wieś wcale się do walki nie garnęły - wspomina ekspert. - W trakcie walk obowiązywała taktyka: ukrywaj się, uderzaj i uciekaj w las jak najszybciej się da. Oczywiście nie wszystkie potyczki tak wyglądały, ale dysproporcja siły na niekorzyść Polski powodowała wybór takiej właśnie strategii - dodaje.

Cena, jaką zapłacili wszyscy uczestnicy zrywu była bardzo wysoka - dziesiątki tysięcy zabitych i rannych, tysiące zesłanych, konfiskata majątków. Jaką rolę w Powstaniu Styczniowym odegrała branka, czyli pobór do wojska rosyjskiego? Kim były "gorące głowy"? W jakich utworach literackich znajdziemy świadectwo tamtych dni? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Czytaj także
ogniem i mieczem 1200 papa.jpg
"Po wąsach ich poznacie". O Polsce sarmackiej

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: Michał Cieślak (Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej)

Data emisji: 20.01.2018

Godzina emisji: 14.15

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zawisza Czarny. Wzór cnót wszelakich i sportowiec ekstremalny

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 11:10
Jako 16-latek z pomocą braci uratował życie sławnemu trenerowi szermierki z Włoch. Ten zaś - z wdzięczności - zaczął udzielać im prywatnych lekcji. Wkrótce o Zawiszy Czarnym usłyszała Europa, a także wielbiciele twórczości Sienkiewicza, Wyspiańskiego oraz... Sapkowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

17 września 1939. Jak doszło do agresji ZSRR na Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 15:08
- Dla Polaków to było wielkie zaskoczenie, mimo że do Edwarda Rydza-Śmigłego dochodziły meldunki wywiadu i ataszatu wojskowego w Moskwie, że coś się dzieje za wschodnią granicą. Słychać było czołgi i przecinano druty kolczaste - opowiada w Czwórce Karol Kalinowski z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.
rozwiń zwiń