Powstanie Styczniowe. "Ukrywaj się, uderzaj i uciekaj w las"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 16:30
Zaczęło się 22 stycznia 1863 roku, trwało do jesieni roku następnego i było najdłuższym oraz najbardziej masowym zrywem niepodległościowym w czasie zaborów. - Nie było wielu przygotowań militarnych i taktycznych, właściwie istniały tylko manifesty polityczne, myśl i plany - opowiada Michał Cieślak z Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
Audio
  • O Powstaniu Styczniowym opowiada Michał Cieślak z Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Patrol ułanów podczas Powstania Styczniowego - autor nieznany
Patrol ułanów podczas Powstania Styczniowego - autor nieznanyFoto: PAP/Alamy

Czytaj także
flaga Polska 1200x660.jpg
Dzień Niepodległości: tożsamość narodowa była dla Polaków najważniejsza

Udział w Powstaniu Styczniowym wzięły wszystkie grupy społeczne, ale szczególnie zaangażowani byli ludzie młodzi - studenci i licealiści - oraz biedota rzemieślnicza. - Nastroje pro-powstańcze szczególnie odczuwalne były w dużych miastach, zwłaszcza w Warszawie. Natomiast polska prowincja i wieś wcale się do walki nie garnęły - wspomina ekspert. - W trakcie walk obowiązywała taktyka: ukrywaj się, uderzaj i uciekaj w las jak najszybciej się da. Oczywiście nie wszystkie potyczki tak wyglądały, ale dysproporcja siły na niekorzyść Polski powodowała wybór takiej właśnie strategii - dodaje.

Cena, jaką zapłacili wszyscy uczestnicy zrywu była bardzo wysoka - dziesiątki tysięcy zabitych i rannych, tysiące zesłanych, konfiskata majątków. Jaką rolę w Powstaniu Styczniowym odegrała branka, czyli pobór do wojska rosyjskiego? Kim były "gorące głowy"? W jakich utworach literackich znajdziemy świadectwo tamtych dni? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Czytaj także
ogniem i mieczem 1200 papa.jpg
"Po wąsach ich poznacie". O Polsce sarmackiej

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: Michał Cieślak (Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej)

Data emisji: 20.01.2018

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Zawisza Czarny. Wzór cnót wszelakich i sportowiec ekstremalny

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 11:10
Jako 16-latek z pomocą braci uratował życie sławnemu trenerowi szermierki z Włoch. Ten zaś - z wdzięczności - zaczął udzielać im prywatnych lekcji. Wkrótce o Zawiszy Czarnym usłyszała Europa, a także wielbiciele twórczości Sienkiewicza, Wyspiańskiego oraz... Sapkowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

17 września 1939. Jak doszło do agresji ZSRR na Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 15:08
- Dla Polaków to było wielkie zaskoczenie, mimo że do Edwarda Rydza-Śmigłego dochodziły meldunki wywiadu i ataszatu wojskowego w Moskwie, że coś się dzieje za wschodnią granicą. Słychać było czołgi i przecinano druty kolczaste - opowiada w Czwórce Karol Kalinowski z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.
rozwiń zwiń