Żołnierze Wyklęci. Kim byli ci, o których nie mówiło się głośno?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2019 10:00
- Gdy byłem małym chłopcem publicznie nie mówiło się o tych ludziach - wspomina Marek Franczak, syn ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, Lalusia. - W domu mówiło się o nich jako o patriotach. Wspominano Katyń, słuchało Radia Wolna Europa - dodaje. 
Audio
  • Jakie było życie ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, Józefa Franczaka pseudonim Laluś i czym jest bieg TRopem Wilczym (Zaklinacze czasu/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Dziś Marek Franczak mówi otwarcie, że czuje się synem bohatera. Jego ojciec Józef Franczak przez lata walczył za Polskę, w obronie słabszych. - Nosił pseudonim "Laluś", "Lalkiem" nazwali go dopiero ubecy - wyjaśnia Barbara Konarska, rzecznik projektu Tropem Wilczym. - Był człowiekiem wielkiej przystojności - dodaje. 

Na antenie Czwórki Marek Franczak dzieli się swoim jedynym wspomnieniem związanym z tatą, który zginął, gdy on miał zaledwie 5 lat. Barbara Konarska podkreśla, że Józek Franczak "Laluś" spędził niemal całe życie w mundurze, od 1934 roku, po 1963. - To była cały czas walka, on jeszcze 20 lat po wojnie nosił mundur - podkreśla. - Przez wiele lat starałem się prześledzić akcje taty. Dotrzeć do znajomych, kolegów, którzy wspólnie brali z nim w nich udział - dodaje Marek Franczak. 

Jak wyglądało życie "Lalusia"? Czemu musiał być "banitą we własnym życiu"? Dlaczego dystans 1963 metrów jest dziś tak ważny? Czym jest bieg Tropem Wilczym? Na jakich zasadach i gdzie się odbywa? O tym m.in. w audycji Kuby Jamrozka. 

W "Zaklinaczach czasu" zajrzeliśmy też na Łączkę, gdzie odnaleziono miejsca pochówku osób pomordowanych przez organy bezpieczeństwa narodowego w latach 1945 – 1956.

Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskiego Radia "Żołnierze Wyklęci" >>>

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Barbara Konarska (rzecznik projektu Tropem Wilczym), Marek Franczak (syn ostatniego Żołnierza Wyklętego - Józefa Franczaka pseudonim Lalek)

Data emisji: 2.03.2019

Godzina emisji: 14.08

pj/pg

Czytaj także

Virtuti Militari czyli order za męstwo wojskowe

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 14:57
- Virtuti Militari to odznaczenie przyznawane żołnierzom, ewentualnie osobom cywilnym, ale za zasługi czysto wojenne, czyli za poświęcenie w czasie walki na polu bitwy - mówi Izabela Prokopczuk-Runowska. - Nie raz zdarza się tak, że walczą nie tylko żołnierze - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Biało-czerwone Hi100rie" na 100-lecie niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 14:04
- To o tyle fajny projekt, że bez żadnych trąb państwowo-politycznych ludzie sami mogą powiedzieć coś o naszej wspólnej historii i o tym, co to znaczy współcześnie być Polakiem - tłumaczył Przemysław "Trust" Truściński.
rozwiń zwiń