X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Intrygi, walka o władzę. Rozbicie dzielnicowe jak polska "Gra o tron"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 15:00
Prawie 200 lat - tyle trwało rozbicie dzielnicowe. A to za sprawą Bolesława Krzywoustego, który sam - zanim podzielił kraj - walczył o władzę ze swoim bratem.
Audio
  • Dlaczego doszło do rozbicia dzielnicowego - rozmowa z Michałem Cieślakiem (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: tomertu/Shutterstock.com

wojownicy pole bitwy 1200x660.jpg
Hetman wielki koronny. Życie między walką a podróżami

Dokument, w którym Bolesław Krzywousty podzielił ziemie polskie między swoich synów zachował się jedynie w przekazach kronikarskich. - To paradoksalne, ale Krzywousty mógł chcieć w ten sposób zapobiec rozdrobnieniu kraju, czyli wzmocnić go. Miał sześciu synów, a czas jego władzy przypada na schyłek okresu monarchii patrymonialnej, czyli traktowania państwa jako własności króla - tłumaczył w Czwórce Michał Cieślak. - Przewidywał, że najstarszy z braci będzie tzw. księciem zwierzchnim, tym, który rządzi dzielnicą senioralną, najsilniejszą - rdzeniem Polski. Dodatkowo mógł utrzymywać garnizony wojskowe w stolicach księstw swoich braci. Teoretycznie więc mogło to działać, a praktycznie zadziałała tu ludzka natura - mówił.  

Czy rzeczywiście nie było innego rozwiązania i dlaczego jeszcze Bolesław Krzywousty podzielił kraj? Dlaczego tak ważne było pochodzenie braci, którzy odziedziczyli po nim Polskę i jaki miało ono wpływ na przyszłość kraju? Którzy z władców państw ościennych skorzystali na tej sytuacji i jak działała kościelna "władza klątwy"? Dzięki komu w końcu udało się zjednoczyć kraj? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie wyjaśniamy także, czym był układ podpisany przez Władysława Sikorskiego i Iwana Majskiego i jaki miał wpływ na przebieg II wojny światowej. Posłuchaj nagrania całej audycji "Zaklinacze czasu", 3.08.2019 >>>

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Anna Hardej

Gość: Michal Cieślak (historyk, Muzeum Niepodległości)

Data emisji: 3.08.2019

Godzina emisji: 14.08

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Unia Lubelska w Czwórce. Dźwiękowa podróż w czasie

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 13:56
450 lat temu, 1 lipca 1569 roku, zawarto Unię Lubelską - oczywiście w Lublinie. Zapraszamy do tego pięknego miasta na dźwiękowy spacer w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BohaterON. Ty też możesz włączyć się w historię

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 14:07
- Podczas pierwszej odsłony naszej akcji maluchy w szpitalach miały własnoręcznie wykonać pocztówki dla Powstańców - opowiada organizatorka Agnieszka Łesiuk-Krajewska. - Po pięciu latach kartki i listy chcą wysyłać wszyscy. 
rozwiń zwiń