Natura w sztuce. Nowy cykl filmowy w MOCAK-u

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 14:10
Przez całe wakacje w krakowskiej galerii sztuki współczesnej MOCAK będą odbywały się wieczorne seanse filmowe nawiązujące do problematyki wystawy "Natura w sztuce". Pokazy odbywać się będą w piątki o godzinie 21, od 5 lipca do 30 sierpnia.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: jonas-svidras/Pixabay

Natura jest w kinie wszechobecna. Towarzyszy bohaterom jako tło, pejzaż, kontekst, sytuacja, ale też odbicie ich wewnętrznych podróży. Jest ważnym elementem filmowego świata – na jej tle człowiek ze swoimi sprawami okazuje się tylko epizodem w potężnym procesie przemian, dyktowanych przez rytm przyrody. Wybrane propozycje ukazują szerokie spektrum możliwości, w jakich natura jest prezentowana i wykorzystywana w kinie.

- Zadaniem sztuki współczesnej jest prowokowanie do refleksji i zmuszanie do myślenia - mówiła Marta Sokołowska z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. - Wystawa podzielona jest na pięć części. Możemy zastanowić się zarówno nad kwestią symboliki, jaką natura pełni w sztuce, kwestiami związanymi z ekologią, ale też pięknem przyrody- wyliczała.

- Natura towarzyszy bohaterom filmów jako tło, bardzo często jest też ilustracją ich wewnętrznej podróży. Pozwala zrozumieć bohaterom ich małość, pozanać samego siebie - przekonywała. 

Jakie filmy zobaczymy w ramach wieczorów filmowych w MOCAK-u? W jaki sposób nawiązują do natury? Więcej na ten ten temat w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Marta Sokołowska (MOCAK)

Data emisji: 16.07.2019

Godzina emisji: 10.36

ac/pj

Czytaj także

Taylor Swift straciła prawa do swoich piosenek. Wykupił je manager Biebera

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 12:31
Wykupił je menedżer - Justina Biebera. ​Wcześniej prawa do jej twórczości należały do Big Machine Label Group. Dlaczego ochrona praw autorskich to nadal tak duży problem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dora Maar. Muza Picassa na wystawie w Paryżu

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 14:09
Burzliwy związek Maar i Picassa trwał 9 lat. Ona miała wówczas 28, on 54 lata. Stanowili dla siebie nawzajem inspiracje w pracy artystycznej. Pozowała do wielu jego prac, jej twarz umieścił w centralnym punkcie "Guerniki", ona stworzyła dziesiątki jego portretów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Raymond Chandler w nowej odsłonie. Powieści przeczyta Przemysław Bluszcz

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 16:26
- Chandler pisał powieści, które mnie kształtowały. "Długie pożegnanie" przeczytałem jeszcze jako czternastolatek. Zakochałem się w postaci Philipa Marlowe'a - wspominał aktor i lektor cyklu powieści Raymonda Chandlera Przemysław Bluszcz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czarne Źródło". Superprodukcja na rynku audiobooków z gwiazdorską obsadą

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 17:57
Słuchowisku głosu użyczyli m.in. Anna Dereszowska, Andrzej Chyra, Krzysztof Stelmaszyk, Magdalena Schejbal, Józef Pawłowski i ponad 30 innych aktorów.
rozwiń zwiń