X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co mówi o tobie twoje nazwisko?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 16:30
Najpierw był Stanisław, potem syn Wojciecha, aż wreszcie dla uporządkowania rodowodów , wprowadzono nazwiska. W Polsce zaczęto używać ich stosunkowo późno. Niektóre z nich - szczególnie wśród chłopstwa i Żydów, były formowane jeszcze na przełomie XIX i XX wieku.
Audio
  • O etymologii nazwisk w Polsce (Zaklinacze czasu/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Czytaj także
Książka 1200.jpg
Polskie Radio Czwórka Klucz kulturowy Gall Anonim. Kto tak naprawdę spisał nasze dzieje?

- Dziś bardzo trudno jest znaleźć pierwotną etymologię danego nazwiska, bo one często podlegały zmianom - wyjaśnia Aleksandra Żurek-Huszcz. Dotyczy to między innymi jednego z najpopularniejszych polskich nazwisk. - Nowakowie, Nowaccy, Nowiccy to ci, którzy pojawili się w nowym dla siebie miejscu. Przyjezdni, przybysze - mówi gość Czwórki. - Zdarzały się też - i to wcale nie tak rzadko - złośliwe przydomki i nazwiska, które uwypuklały negatywne cechy jakiejś osoby. Dziś jednak ich pierwotna motywacja jest trudna do odtworzenia - dodaje.

Jaka jest historia i tradycja noszenia nazwisk? Czy są takie, o których można powiedzieć, że są rdzennie polskie? Skąd wziął się "Jan Czekaj"? O tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Aleksandra Żurek-Huszcz (Zakład Historii Języka Polskiego i Dialektologii UW)

Data emisji: 14.12.2019

Godzina emisji: 14.17

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy językoznawca może wytropić mordercę?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 18:00
Lingwistyka kryminalistyczna działa w służbie wymiaru sprawiedliwości. - To dział, który zajmuje się analizami językowymi, które mogą być wykorzystane w sprawach sądowych i postępowaniach prokuratorskich - wyjaśnia Iwona Sołtys  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krytyk czy krytyczka. O płci języka polskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 17:40
"W polszczyźnie potrzebna jest większa, możliwie pełna symetria nazw osobowych męskich i żeńskich w zasobie słownictwa. Stosowanie feminatywów w wypowiedziach, jest znakiem tego, że mówiący czują potrzebę zwiększenia widoczności kobiet w języku i tekstach" - napisała w oświadczeniu Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN, odnosząc się tym samy do sprawy żeńskich rzeczowników osobowych, wokół której ostatnio na nowo rozgorzała dyskusja publiczna.
rozwiń zwiń