Historia baloniarstwa. Od barana i kaczki do Gordona Bennetta

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 17:30
- Geniusz braci Mongolfier pozwolił stworzyć im balon, którym praktycznie latamy już od dwóch wieków - Marek Matuszelański z Białostockiego Klubu Balonowego. - A wszystko zaczęło się od koszuli, którą chcieli jak najszybciej wysuszyć nad kominkiem. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: lyssascott/pixabay

Posłuchaj
09:08 CZWÓRKA Zaklinacze czasu - balony 28.06^.2021.mp3 Krótka historia balonowych lotów (Zaklinacze czasu/Czwórka) 

Historia baloniarstwa łączy się z Francją i historią braci Mongolfier, ale pojawia się też wątek portugalski mówiący o tym, że już na początku 1732 roku pewien Brazylyjczyk zaoferował ówczesnemu królowi prototyp takiej machiny Marek Matuszelański  

Od koszuli do papierowych baloników

Pod wpływem ciepłego powietrza koszula się "wydęłą", a to sprowokowało Mongolfierów do eksperymentów z ciepłym powietrzem. - Pierwsze były małe, papierowe baloniki, które latały przed ich domem, potem bracia skonstruowali balon o pojemności 18 m3, który wzniósł sią na ok 250 metrów - opowiada wiceprezes Białostockiego Klubu Balonowego. - Kolejny pokaz balonowy przygotowano dla Ludwika XVI i Francuskiej Akademii Nauk. Tym razem do kosza podczepionego pod balonową czaszą wsadzono pasażerów: barana, koguta i kaczkę. Zwierzęta wróciły bezpiecznie na ziemię, jedynie kaczka miała zwichnięte skrzydło.

Posłuchaj
03:18 CZWÓRKA Zaklinacze czasu - gordon bennett 28.08.2021.mp3 Puchar Gordona Bennetta - najstarsze i najbardziej prestiżowe zawody lotnicze na świecie (Zaklinacze czasu/Czwórka)

Zobacz
mapa 1200.jpg
Czy pirat to korsarz i ile jest prawdy w morskich opowieściach?

Majestatyczny lot nad Paryżem

Pierwszy swobodny lot balonem odbył się w Paryżu 21 listopada 1783 roku. Dwaj piloci Jean François Pilâtre de Rozier i François Laurent d’Arlandes wznieśli się na wysokość około 500 stóp i przelecieli około 8 km. Wszystko to trwało 26 minut. - Balon miał kształt pięknej kuli z podwieszoną gondolą. Po dwóch stronach znajdowali się piloci, w środku był piecyk i dużo paliwa. Balon majestatycznie przeleciał nad Paryżem i wylądował szczęśliwie - mówi gość Czwórki. 

Posłuchaj także:


Zobacz
Mikołaj Kopernik FREE 1200.jpg
Mikołaj Kopernik. Kontestator z dobrego domu

Moda balonowa nad Wisłą

W historii baloniarstwa rolę odegrała też polska myśl techniczna. - Polska należała do tych nielicznych krajów, która uległa modzie balonowej - przyznaje rozmówca Kuby Jamrozka. - Pierwsze eksperymenty przeprowadzono u nas już w 1784 roku. Stanisław Okraszewski zbudował mały balon, który wylądował we wsi Grodzisko. Tam znalazł go wieśniak Lasota i zgodnie z prośbą, która była dołączona na kartce - zaniósł go do króla. W nagrodę otrzymał pieniądze, za które zorganizował chciny swojego dziecka.  

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Marek Matuszelański (wiceprezes Białostockiego Klubu Balonowego)

Data emisji: 28.08.2021

Godzina emisji: 14.08

kul

Czytaj także

Drzwi Gnieźnieńskie. Zabytek, który opowiada historię

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 15:06
Pochodzące z XII wieku dzieło nieznanych mistrzów, przedstawiające historię św. Wojciecha - Drzwi Gnieźnieńskie. Co o nich dzisiaj wiemy i jak odczytywać to, co przedstawiają?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ciągłość pamięci. Historia kina "Żeglarz" w Jastarni

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2021 13:40
Trzy dziewczyny z trzech pokoleń: babcia Urszula, mama Dagmara i wnuczka Patrycja stoją za sterami "Żeglarza" - letniego kina na Półwyspie Helskim, w którym kobiety rządzą już od 30 lat.
rozwiń zwiń