Bieszczadzkie morze. Jaka jest historia Soliny?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 13:00
Eksperyment hydrologiczny, o którym niektórzy mówią "Batman wśród jezior". - Jezioro nad Soliną powstało latach 60. XX wieku i jest jednym z największych sztucznie utworzonych zbiorników wodnych w Polsce - mówi Maciej Kozłowski, współautor książki "Zanim wyjedziesz w Bieszczady. Przystanek jezioro". 
Solina - miejsce, które skrywa historię pod wodą
Solina - miejsce, które skrywa historię pod wodąFoto: Wiola Wiaderek/shutterstock.com

Ci, którzy zdecydowali się żyć nad zalewem na własnych zasadach, czasami na wyprawę do sklepu poświęcali cały dzień Maciek Kozłowski 

Jezioro kręte jak jego historia

Aby zalew mógł powstać, konieczne było zalanie kilku wsi. Stąd też pod taflą jeziora znajdują się ruiny aż sześciu różnych miejscowości, w tym wsi Solina, którą przeniesiono w inne miejsce. - Udało mi się dotrzeć do ludzi, którzy mieszkali na zalanych terenach i to, co zaskoczyło mnie podczas rozmów z nimi, to fakt, że oni w ogóle nie czują się rozżaleni tą wyprowadzką. Nie ma w nich nostalgii za utraconym światem - wspomina gość Czwórki.

Posłuchaj
17:11 [CZWORKA]Klucz kulturowy 21 listopad 2020 solina.mp3 Solina - miejscowość "po przejściach", z Batmanem w tle (Klucz kulturowy/Czwórka)

Do szkoły na szczudłach

Plan, żeby utworzyć zalew powstał jeszcze przed II wojną światową, bo życie w "starej" Solinie bywało uciążliwe. - Głównie z powodu powodzi - wyjaśnia rozmówca Justyny Majchrzak. - Jedna z bohaterek książki, pani Alicja Markut opowiadała mi, że w trakcie wiosennych roztopów, kiedy kry spływały rzekami, chodziła do szkoły na szczudłach.

W południowej części zbiornika do dziś oglądać tzw. "Martwy Las", gdzie z wody wystają czubki zalanych drzew Maciek Kozłowski 

Posłuchaj także:

Bieszczadzkie Krupówki czy Dziki Zachód?
Ale Soliński Zbiornik Wodny stworzył też strefę wolności, dając początek artystycznej wspólnocie, która wyrosła na jego brzegach w latach 90. - To jest jezioro epoki antropocenu, stworzone przez człowieka. Ale z drugiej strony, to miejsce dzikie i bardzo surowe, które stanowi idealną izolację od cywilizacji - podsumowuje Kozłowski.

Jezioro Solińskie / DroneTrip

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Maciej Kozłowski (współautor cyklu książek o Bieszczadach)

Data emisji: 21.11.2020

Godzina emisji: 15.15

kul

Czytaj także

Polska na literę "K". Mówimy po kaszubsku

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 16:50
Są dumni ze swojego miejsca na ziemi, kultury i języka. - Możemy czytać książki takie jak "Ana z Zelony Grzëpë" i "Miedzwiôdk Pufôtk", czyli "Kubuś Puchatek". Mamy też własną literaturę i własny sposób opisywania świata - mówi Łukasz Grzędzicki, wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemice krakowskich kopców. Który jest najpopularniejszy?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 09:30
Nastarsze są Krakusa i Wandy, najmłodszy Jana Pawła II. Największy należy do Józefa Piłsudskiego, najpopularniejszy do Tadeusza Kościuszki. A każdy kryje w sobie tajemnice.
rozwiń zwiń