Przydomki władców. Skąd się brały?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2016 15:21
- Nadawanie przydomków władcom to dokładnie taki sam mechanizm jak ten, który działa, gdy podczas kolonii czy obozów dzieci przezywają się nawzajem - tłumaczył historyk Łukasz Przybyłek.
Audio
  • Niezwykłe przydomki polskich i zagranicznych władców (Zaklinacze czasu/Czwórka)
  • 495 lat - historia Dzwonu Zygmunta (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Król Kazimierz Wielki był nie tylko prężnym władcą, ale był także niezwykle - jak na swoje czasy - wysoki.
Król Kazimierz Wielki był nie tylko prężnym władcą, ale był także niezwykle - jak na swoje czasy - wysoki. Foto: PAP/reprodukcja rysunku Jana Matejki

Laskonogi, Pobożny, Lwie Serce, Młot - wielu władców nosiło często tajemniczo brzmiące przydomki. Czy były one popularne w czasach kiedy sprawowali władzę, czy może nadawano im je pośmiertnie? - Przydomki nadawano władcom dlatego, że… wówczas nie było nazwisk. Jeśli było wielu Olafów, czy Romanów, trzeba było ich po prostu odróżnić - tłumaczył historyk Łukasz Przybyłek. - Związane były one na początku z cechami wyglądu: niektórzy byli wysocy, inni łysi. Inne od razu pokazywały, kto jest władcą i należy go słuchać, m.in. silny, mocny, czy odważny - dodał. Tłumaczył także m.in., dlaczego większość przydomków nadawano pośmiertnie.

W programie rozmawialiśmy także m.in. o tym, skąd brały się najdziwniejsze przydomki, np. rzymskiego władcy Kaliguli, co dosłownie oznacza "Mały Bucik".

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej, Jakub Jamrozek

Gość: Łukasz Przybyłek (Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii)

Data emisji: 9.07.2016

Godzina emisji: 14.00

kd

Czytaj także

Arkadiusz Stempin i historia jakiej nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 18:35
Autor książki "Sojusznicy. Od Fryderyka i Katarzyny Wielkiej do Merkel i Putina" śledzi rywalizacje dynastii, tajne układy, przyjaźnie i animozje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gry planszowe. Nauka historii poprzez zabawę

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2016 17:51
Kampania Wrześniowa, odbudowa Warszawy, czasy Rzeczpospolitej Szlacheckiej - okazuje się, że każdy okres w dziejach może być inspiracją dla twórców gier historycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rzeź wołyńska. Tak wszystko się zaczęło...

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2016 13:57
11 lipca 1943 roku - to wówczas rozpoczęła się masowa akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię na Wołyniu.
rozwiń zwiń