W prima aprilis o kłamstwie całkiem nie na żarty

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 16:30
Wprawdzie tradycja primaaprilisowych dowcipów sięga wieków średnich, ale my w Czwórce zupełnie na serio, podchodzimy do kwestii prawdy i kłamstwa. - Ludzie od zawsze chcieli odróżniać kłamstwo od prawdy. Po to istnieje system sprawiedliwości - twierdzi Piotr Marszałkowski, specjalista od mikroeskpresji.  
Audio
  • Kłamstwo ma krótkie nogi. Jak próbowano je wykrywać na przestrzeni wieków? (Zaklinacze czasu/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: pathdoc/Shutterstock.com

Dzisiaj w weryfikacji kłamstw pomagają nam wariografy, dawniej jednak potencjalnych kłamców testowano na różne sposoby. - W starożytnych Chinach na przykład, wkładano ludziom do ust kulkę ryżu, a potem ją sprawdzano. Mokra oznaczała prawdę, a sucha kłamstwo - opowiada Piotr Marszałkowski. - W tej metodzie podstawą było to, że osoby, które się denerwują mają zwykle sucho w ustach - dodaje.

Piotr Marszałkowski Nie ma maszyny, która powiedziałaby nam, czy mówimy prawdę, czy kłamiemy. Możemy weryfikować jedynie emocje

Ta starożytna historia potwierdza jedynie znany dziś powszechnie fakt, że przeżywane przez nas emocje wpływają na reakcje fizjologiczne organizmu. - To zjawisko odkryto dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku. Początek kolejnego stulecia z kolei przynosi pierwsze urządzenie, badające poziom zdenerwowania - wyjaśnia zaproszony ekspert.  

Od starożytności do współczesności - historia pełna jest przykładów prób ujarzmienia kłamstwa. Jak kłamczuchów sprawdzano w starożytnej Sparcie, jakim próbom poddawano średniowieczne czarownice, czym zajmowała się frenologia, co to jest serum prawdy oraz czym jest prawda z punktu widzenia biochemii - na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie słuchając nagrania audycji.

Posłuchaj też:
auschwitz brama 1200x660.jpg
"Klub Auschwitz...". Opowieści obozowych przeżywców

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: Piotr Marszałkowski (specjalista od mikroeskpresji)

Data emisji: 1.04.2017

Godzina emisji: 14.13

jsz/ab

Czytaj także

Gry planszowe. Nauka historii poprzez zabawę

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2016 17:51
Kampania Wrześniowa, odbudowa Warszawy, czasy Rzeczpospolitej Szlacheckiej - okazuje się, że każdy okres w dziejach może być inspiracją dla twórców gier historycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wesele XXI wieku. "Nie da się dogodzić wszystkim"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 18:15
- Młodzi coraz gorzej bawią się na weselach, także swoich - przekonuje socjolog dr Michał Lutostański, a wedding plannerka Katarzyna Karpińska dodaje, że jeśli decydują się na przyjęcie, robią je na własnych zasadach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trening relaksacji, czyli po co nam chwila oddechu?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 09:40
- Podstawowymi problemami współczesnego człowieka są rozproszenie uwagi i napięcie psychiczne. Często nie traktujemy tego poważnie, tymczasem życie w stresie osłabia immunologię i cześciej chorujemy - ostrzega Dagmara Gmitrzak, autorka książki "Trening relaksacji".
rozwiń zwiń