Krzyżacy. "Dobrze funkcjonująca korporacja"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2018 16:30
- Rutyna Krzyżaka była nudna. Wstawał o 4 rano, przd śniadaniem uczestniczył w dwóch mszach. Po posiłku zajmował się obowiązkami - pracował w stajni, w warsztacie, a jesly był zmyślny to w kancelarii - opowiada historyk Marcin Sałański.  
Audio
  • Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego od kulis (Zaklinacze czasu/Czwórka)
Malbork 18.07.2014. Inscenizacja starcia między wojskami polskimi a siłami krzyżackimi, odbyła się w ramach XV festiwalu kultury średniowiecznej Oblężenie Malborka w fosie wschodniej Zamku w Malborku
Malbork 18.07.2014. Inscenizacja starcia między wojskami polskimi a siłami krzyżackimi, odbyła się w ramach XV festiwalu kultury średniowiecznej "Oblężenie Malborka" w fosie wschodniej Zamku w Malborku Foto: PAP/Piotr Wittman

Marcin Sałański Krzyżak nie równa się Niemiec. To jest mit, który pojawił się m.in. jako efekt propagandy PRL

Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego pierwotnie miał chronić pielgrzymów w Ziemi Świętej, a ten, kto decydował się zerwać z doczesnym światem i wstąpić do Zakonu, godził się na bycie mnichem. - To była taka dobrze funkcjonująca korporacja z mocno hierarchiczną strukturą organizacyjną i prezesem, czyli Papieżem, a tuz pod nim Wielkim Mistrzem - wyjaśnia ekspert.

Do wojsk Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego formalnie mógł przyłączyć się każdy. Także Polak. - Znamy przypadek źródłowy, gdzie w XIII wieku pewien możny krakowski pan dał zakonowi darowiznę i został zakonnikiem - opowiada Sałański.  


Czytaj także
Jean-Leon_Gerome_Pollice_Verso gladiator 1200.jpg
Gladiatorzy jak gwiazdy rocka w starożytnym Rzymie

Czy Zakon Krzyżacki miał jakieś zasługi? W jakich okolicznościach pojawił na ziemiach polskich? Co dziś dzieje się z Krzyżakami? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Zaklinacze czasu

Prowadzą: Anna Hardej i Jakub Jamrozek

Gość: Marcin Sałański (historyk, publicysta)

Data emisji: 14.07.2018

Godzina emisji: 14.15

kul

Czytaj także

Jak zostać genealogiem. "Trzeba mieć w sobie dużo ciekawości"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2018 15:20
- Ciekawość, zacięcie, detektywistyczne i cierpliwość – to cechy, bez których nie da się być genealogiem – przekonują goście Czwórki, genealogowie Marta Raczyńska-Kruk, Michał Gierszon, Łukasz Karpecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ArchiMapy: Krupówki - kulturalne serce polskich Tatr

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2018 18:19
W cyklu "Archimapy" odwiedziliśmy symbol Zakopanego. Słynny deptak, na którym dziś można kupić ciupagę, zjeść oscypek i zrobić zdjęcie z niedźwiedziem.
rozwiń zwiń