Jedyny taki "Rejs" w historii polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2018 18:00
19 października 1970 roku na ekrany kin trafił "Rejs" - jedna z pierwszych polskich fabuł zrealizowana metodą kompletnej improwizacji.
Audio
  • "Rejs" w legendach - jak powstawał jeden z najsłynniejszych filmów w polskim kinie? (Klucz kulturowy/Czwórka)
Kadr z filmu pt. Rejs, w reżyserii Marka Piwowskiego
Kadr z filmu pt. "Rejs", w reżyserii Marka PiwowskiegoFoto: CAF/PAP

Maciej Łuczak Marek Piwowski przewidział społeczną możliwość kreowania filmów oraz to, że wszyscy staniemy się podglądaczami

- Być może trudno w to dziś uwierzyć, ale na początku "Rejs" był grany tylko w jednym studyjnym kinie "Bajka" w Warszawie. 3 seanse w ciągu 10 dni. Potem go zdjęto z afisza i o nim zapomniano - opowiada Maciej Łuczak.

Na duży ekran film Marka Piwowskiego powrócił po Sierpniu '80. Wtedy trafił do szerszej publiczności, która zaczęła doceniać jego wartość. - "Rejs" przedostał się do "krwiobiegu kulturowego" za sprawą cytatów i skeczów. Ludzie porozumiewali się "rejsowym" kodem i wtedy tak naprawdę "Rejs" stał się kultowy - wyjaśnia autor książki "Rejs, czyli szczególnie nie chodzę na filmy polskie".

Maciej Łuczak Szkic scenariusza do "Rejsu" został zapisany na serwetkach podczas posiadówki w Spatifie

Maciej Łuczak opowiada także o legendach, którymi do dziś otoczony jest "Rejs". Czy na planie robiono duble? Jak wyglądał casting do filmu? Dla kogo "Rejs" nie stał się przepustką do sławy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Maciej Łuczak (autor książki "Rejs, czyli szczególnie nie chodzę na filmy polskie")

Data emisji: 20.10.2018

Godzina emisji: 15.15

kul/kd


Czytaj także

Gabriela Muskała o roli w "7 uczuć": to słodko-gorzka opowieść o dzieciństwie

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 14:36
- To była niesamowita przygoda i jedno z piękniejszych zawodowych spotkań - mówiła Gabriela Muskała, która wcieliła się w jedną z ról w najnowszym filmie Marka Koterskiego "7 uczuć".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewa Bukowska o filmie "53 wojny": to obłęd, który nigdy się nie kończy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 17:14
Anka i Witek są zakochanym w sobie małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większość dni w roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. 
rozwiń zwiń