Agnieszka Pakuła. Jak polskie malarstwo podbija europejskie rynki?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 11:09
Agnieszka Pakuła, artystka sztuk pięknych, już od czasów studiów intensywnie dba o to, by zaistnieć na tym rynku. To jej się udało. Jak przebiła się przez trudny artystyczny świat?
Audio
  • Agnieszka Pakuła o swojej artystycznej drodze i wyzwanaiach, które wciąż przed nią (Artystyczny wybieg/Czwórka)
Agnieszka  Pakuła
Agnieszka Pakuła Foto: Katarzyna Cygler/Czwórka

Słyszałam opinie, że moje prace wyglądają, jakby namalował je 50-letni facet po przejściach. Potem, podczas wernisażu ludzie widzą mnie i to jest moment takiego zdziwienia Agnieszka Pakuła 

Jej najnowsza wystawa "Studnia selfie" łączy tematy współczesnych problemów młodzieży, wpisuje się - paradoksalnie - w trend anty-selfie. - Zawsze interesowała mnie druga strona ludzkiej natury. Ta trochę mroczna, trochę wstydliwa - mówiła w Czwórce artystka.

Ubiegły rok był dla niej czasem podróży, a jako rezydentka była m.in. w Niemczech i Hiszpanii. - Działam na rynku jako artystka od kilku lat, staram się organizować projekty indywidualne i grupowe. Ostatnie rezydencje były możliwością poznania innych kultur, wyjścia poza ciasny światek sztuki - mówiła w Czwórce. Jak tłumaczyła, by zostać rezydentem w innym kraju nie trzeba mieć dyplomu artystycznej uczelni. - Rezydencja to bardzo szerokie pojęcie, które obejmuje też muzyków czy pisarzy. Nie liczy się dyplom tylko pomysł na siebie, fajne portfolio - tłumaczyła. W programie rozmawialiśmy także z artystką o "Poznańskiej Wenecji". To umowna nazwa Chwaliszewa, jednej z dzielnic tego miasta, w której Pakuła wraz z grupą innych artystów stworzyła mural na budynku gazowni. Jak dostać się na rezydencję i jak zaistnieć na polskim i europejskim rynku sztuki? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

W programie rozmawialiśmy także z Martyną Wójcik-Śmierską, młodą artystką, która zajmuje się grafiką, ilustracją, projektuje plakaty, okładki i nadruki. Jak wypracować własny styl? Posłuchaj nagrania całej audycji "Artystyczny wybieg", 17.02.2018 >>>

***

Tytuł audycji: Artystyczny wybieg

Prowadzi: Katarzyna Cygler

Gość: Agnieszka Pakuła

Data emisji: 17.02.2019  

Godzina emisji: 15.07

kd/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Człowiek kontra natura. Sztuka zaangażowana Diany Lelonek

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2017 17:06
- W moich pracach najważniejsze jest dla mnie to, by przy pomocy nośnika, jakim jest sztuka wizualna, opowiadać o rzeczach ważnych: z którymi się nie zgadzam, albo o których warto mówić i je pokazywać - tłumaczyła Diana Lelonek, artystka, która tworzy w nurcie bio-art.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Mroczka: artysta powinien być dyktatorem własnej rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2018 15:40
- W dzisiejszych czasach byłbym obłudnikiem, gdybym twierdził, że nie robię sztuki na sprzedaż. Nie jestem mnichem malarstwa, ja się z niego utrzymuję - mówi malarz Michał Mroczka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Mąka. Człowiek, który chce pokolorować Kalisz

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 12:08
Swoimi pracami zamalował już sporą część Kalisza. Street artem narobił też sporo zamieszania za oceanem. Dziś rozpowszechnia graffiti m.in. dzięki projektom "Sztuka w oknie" czy "Error". 
rozwiń zwiń