Człowiek kontra natura. Sztuka zaangażowana Diany Lelonek

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2017 17:06
- W moich pracach najważniejsze jest dla mnie to, by przy pomocy nośnika, jakim jest sztuka wizualna, opowiadać o rzeczach ważnych: z którymi się nie zgadzam, albo o których warto mówić i je pokazywać - tłumaczyła Diana Lelonek, artystka, która tworzy w nurcie bio-art.
Audio
  • O swoich obrazach i zaangażowaniu w sztuce opowiada Diana Lelonek (Artystyczny wybieg/Czwórka)
Diana Lelonek w studiu Czwórki
Diana Lelonek w studiu CzwórkiFoto: Czwórka

agnieszka przestrzelska 1200.JPG
Agnieszka Przestrzelska: przygotowałam emocjonalny koktajl

Sztuka Diany Lelonek w większości dotyczy człowieka i jego - niewłaściwego jej zdaniem - podejścia do natury. - Powinniśmy zastanowić się przede wszystkim nad tym, kim jest człowiek. Bo to taki sam gatunek jak pozostałe na tej planecie, tylko posiada inne cechy. Ale nie powodują one, że możemy o sobie myśleć, jako o specjalnie wyróżnionym bycie - tłumaczyła artystka w Czwórce. Jak podkreślała, powinniśmy więc zmienić nastawienie do natury, z dominującego na równorzędne, mieć więcej pokory wobec niej. - Nie tylko w skali świata czy kraju, ale także w skali mikro. Zamiast kupować nowego smartfona zastanówmy się, jak produkcja smartfonów wpływa na środowisko i czy nowy przedmiot jest nam rzeczywiście potrzebny - przekonywała w Czwórce.

Diana Lelonek Odpady, przedmioty nieprzydatne - to wymysł człowieka. Natura potrafi zagospodarować właściwie wszystko.

W swoich pracach Diana Lelonek używa m.in. korzeni, grzybów. - Są one dla mnie narzędziem do wyrażania konkretnych treści - opowiadała w Czwórce. Wspominała także, co zainspirowało ją do stworzenia pierwszego "bio-artowego" obrazu i tłumaczyła, skąd czerpie inspiracje tworzenia kolejnych dzieł. Opowiadała, jak powstają jej obrazy i mówiła, na czym polega koncepcja posthumanizmu w sztuce. Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Artystyczny wybieg

Prowadzą: Ula Kaczyńska i Katarzyna Cygler

Gość: Diana Lelonek (artystka)

Data emisji: 12.11.2017

Godzina emisji: 12.15

kd/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Joanna Sokołowska - całe życie naznaczone sztuką

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2016 08:00
- Zawsze pociągała mnie sztuka i była ona moim celem. Do tego, by zacząć się nią naprawdę zajmować zainspirowały mnie prace Auguste'a Rodina - mówiła w Czwórce, Joanna Sokołowska, malarka i rzeźbiarka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka Natalii Grądzkej. Koła, barwy i Skandynawia

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2017 15:58
- Sztuką zajmuje się zawodowo i z pasji. Już od dziecka lubiłam spędzać czas kreatywnie - wspomina w Czwórce artystka, która obecnie pracuje w Polsce i w Norwegii.    
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksandra Liput i jej pluszowe zabawki przesiąknięte strachem

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2017 15:55
- To przychodziło z czasem. Najpierw malowałam zmasakrowane twarze, zrobiłam całą serię portretów pobitych ludzi. Zajmowałam się też seryjnymi mordercami - opowiadała Aleksandra Liput, artystka, której sztuka powiązana jest ściśle ze światem dziecięcych lęków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chi-Chi Ude i Honorata Karapuda - kolor, obraz, fotografia

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 16:55
Duet artystyczny Chi-Chi Ude i Honorata Karapuda - projektantka i fotograf - reprezentują różne dziedziny sztuki, ale ich współpraca owocuje niezwykle intensywnymi projektami.
rozwiń zwiń