Katarzyna M. Jurkowska o "Gdy ucichną miasta": pisanie książek to piękna, ale żmudna praca

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 14:43
- Myślę, że mocnym punktem tej książki jest to, że jej akcja rozgrywa się w Polsce, w Warszawie. I to w niedalekiej przyszłości, którą każdy z nas może sobie wyobrazić - mówi Katarzyna M. Jurkowska w Czwórce.
Audio
  • Katarzyna M. Jurkowska opowiada o swojej literackiej drodze i debiutanckiej powieści "Gdy ucichną miasta” (Artystyczny wybieg/Czwórka)
Katarzyna M. Jurkowska
Katarzyna M. JurkowskaFoto: Katarzyna Cygler/Czwórka

sobiecki artystyczny wybieg 1200.jpg
Kamil Sobiecki. Wiolonczelista, który został malarzem

Akcja "Gdy ucichną miasta" rozgrywa się w 2023 roku, a bohaterką jest 15-letnia Ula, której życie zmienia wojna. Ula musi błyskawicznie odnaleźć się w postapokaliptycznej rzeczywistości, dorosnąć, dopasować się. Gdy jej bliscy zostają uwięzieni, Ula zrobi wszystko, by uratować swoją nową rodzinę i znaleźć odpowiedź na pytanie, kim jest. Odkrywa także, że… nie jest człowiekiem.

To pierwsza powieść Jurkowskiej, która w formie książki ujrzała światło dzienne. – Przez kilkanaście lat samodzielnego pisania nauczyłam się przede wszystkim tego, że na wszystko przychodzi pora, nie trzeba się spieszyć. Do dziś nie lubię dedlajnów - mówiła w Czwórce. - Do pisania potrzeba bardzo dużo cierpliwości i uwagi, to nie jest wyłącznie "napisanie", ale także potem kilkukrotne poprawianie tego, co się stworzyło - tłumaczyła. Jak podkreślała, najwięcej uczy się teraz gdy książka już wyszła. - Dostaję konkretne recenzje, uwagi. Ludzie piszą o moich bohaterach, fabule książki, co jest bardzo cenne - opowiada rozmówczyni Katarzyny Cygler.

Z literaturą jestem związana od kilkunastu lat. Na fali "Harrego Pottera" zaczęło się u mnie samodzielne pisanie. Od tamtego czasu wyszło spod mojego pióra bardzo wiele rzeczy, także powieści K. Jurkowska

ZOBACZ TAKŻE O zdjęciach, które pomagają aktorom dostać rolę >>>

Katarzyna Jurkowska mieszka od kilku lat w Warszawie, ale pochodzi z Bydgoszczy, na co dzień pracuje w branży turystycznej. Podróże, literatura o tematyce postapokaliptycznej – to jej pasje. Co sprawiło, że napisała swoje pierwsze opowiadanie i jak opowiadania zamieniły się w regularne powieści? Dlaczego nigdy nie potrafiła odnaleźć się na grupowych warsztatach pisarskich? I dlaczego swoją debiutancką powieść umiejscowiła właśnie w bardzo niedalekiej przyszłości, a jednocześnie – w bardzo odmienionym świecie? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej audycji, w której m.in. zespół Świdermajer Orkiestra, który udowadnia, że inspiracje architektoniczne w muzyce mogą przynieść znakomite efekty. Pojawił się także Kuba Kutera ze swoim debiutanckim albumem "Tembr".

***

Tytuł audycji: Artystyczny wybieg

Prowadzi: Katarzyna Cygler

Gość: Kamil Sobiecki 

Data emisji: 8.12.2019  

Godzina emisji: 15.13

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kreatywne umysły od kuchni. Jak pracują twórcy?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 15:50
- Wydawałoby się, że jej żywiołem jest spontaniczność, tymczasem Sylwia Chutnik ma wszystko zaplanowane co do minuty i nigdzie nie rusza się bez kalendarza - opowiada Agata Napiórska, autorka książki "Jak oni pracują? Rozmowy z polskimi twórcami".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń