Na planie filmowym w kuchni... od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2016 17:41
Praca nad filmami i serialami kulinarnymi może być sporym wyzwaniem nie tylko dla aktorów, ale dla całej ekipy produkcyjnej. Co trzeba zrobić, aby kuchenne życie pokazywane na ekranie było wiarygodne?
Audio
  • Sekrety planu filmowego w profesjonalnej kuchni (Sztuka Jedzenia/Czwórka)
Quchnia to instytucja nowatorska, całkowicie różna od tych z czasów PRL-u.
Quchnia to instytucja nowatorska, całkowicie różna od tych z czasów PRL-u.Foto: pixabay/Unsplash

Podobno Catherine Zeta-Jones przed zdjęciami do "Życia od kuchni" pracowała przez jeden wieczór jako kelnerka w jednej z nowojorskich restauracji. - Zarówno aktorzy, jak i scenarzyści muszą zapoznać się ze specyfiką pracy profesjonalnych kucharzy. Trzeba tego dotknąć, pogmerać w ich doświadczeniu - mówiła w Czwórce Dorota Chamczyk, producentka "Na noże".

Na planie tego serialu konsultantami są mistrzowie sztuki kulinarnej, jednak bardzo pomocne okazuje się, gdy sami aktorzy wykazują w tym względzie zainteresowania. - Jako dziecko dużo przebywałem i pomagałem w kuchni, a potem sam musiałem się nauczyć gotować. To jest podstawowa forma twórczości - jedzenie jest dobre, prawdziwe i użyteczne - tłumaczył Piotr Głowacki, który w serialu "Na noże" wcielił się w rolę cukiernika.

A co się dzieje z jedzeniem tworzonym na planie? Czy czasem gotuje się coś nadprogramowego? Dlaczego serial kulinarny jest trudniejszy niż lekarski? No i jakimi innymi obrazami inspirowali się twórcy "Na noże"? Tego dowiecie się z nagrania audycji "Sztuka Jedzenia", w której także Łukasz Nowacki z Fundacji Transformacja opowiedział nam o właściwościach grzybów. Czy mogą one nam pomóc w walce z nowotworami?

***

Tytuł audycji: "Sztuka Jedzenia"

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Dorota Chamczyk (producentka) i Piotr Głowacki (aktor)

Data audycji: 2.10.2016

Godzina audycji: 15.17

jsz/mg

Czytaj także

Animacje. Kulinarne mody przychodzą wraz z nimi

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2016 10:19
Piękna i Bestia jadali owsiankę, Remi serwował doskonałe ratatouille, z ekranu "Księżniczki i żaby" bombardowani jesteśmy kuchnią inspirowaną nowoorleańskimi wypływami kreolskimi. Magda Maksimiuk zdradza skąd tyle jedzenia w tych bajkach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kulinarny storytelling. Opowieść o kucharzu i historii

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 09:11
Każdy posiłek może nieść w sobie komunikat. Na tej podstawie swoją kuchnię tworzy "opowiadacz historii" Andoni Luis Aduriz. Okazuje się, że dania to też informacje o zamierzchłych czasach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agata Gawrońska: kuchnia to przede wszystkim dynamika

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 15:45
- To mama mi pokazała, że trzeba gościć, gotować, podawać, serwować, uśmiechać się i bawić - mówi o pracy w usługach gastronomicznych Agata Gawrońska, najmłodsza szefowa kuchni w Polsce, która dziś gotuje dla ambasadora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kulinarne zapachy zamknięte we flakoniku perfum

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 09:22
Niezwykłą sztuką jest komponowanie zapachów perfum. Okazuje się, że te najpopularniejsze przez lata, kwiatowe, dziś odchodzą w przeszłość, a szuka się tych ekstrawaganckich, choćby z sera pleśniowego czy popcornu.
rozwiń zwiń