X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sztuka mięsa. Jemy je ze względu na umami

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 11:00
- Polacy plasują się w światowej czołówce jedzenia mięsa, a Hindusi jedzą go najmniej - mówiła w Czwórce dziennikarka Marta Zaraska, autorka książki "Mięsoholicy". Razem z nią wyruszyliśmy w podróż po różnych kulturach spożywania mięsa. Dokąd dotarliśmy?
Audio
  • Marta Zaraska o obsesji jedzenia mięsa w książce "Mięsoholicy" (Sztuka jedzenia/Czwórka)
  • Dorota Łagocka o mięsie w sztuce na przestrzeni wieków (Sztuka jedzenia/Czwórka)
  • "Sausage Party" - komedia, która dla lubiących jeść jest dramatem (Sztuka jedzenia/Czwórka)
Jest szansa, że więcej polskiego mięsa trafi na japoński rynek.
Jest szansa, że więcej polskiego mięsa trafi na japoński rynek.Foto: evkaz/Shutterstock.com

- Przez długi czas w historii zdecydowana większość społeczeństwa mięsa jadła bardzo mało, a było to raczej pożywienie królewskie i arystokratyczne - opowiadała Marta Zaraska. - Polska kuchnia była oparta przede wszystkim na grzybach i kapustach - dodała. To dopiero w XX wieku jedzenie mięsa się upowszechniło. Z jednej strony około 2,5 miliona lat temu zawarte w mięsie białku uczyniło z nas ludzi, z drugiej jednak obecnie spożywamy go zdecydowanie za dużo. Skąd u nas ta obsesja skoro dzisiaj w łatwy sposób białko w mięsie zawarte możemy łatwo zastąpić, oraz czy świat byłby lepszy i zdrowszy, gdybyśmy jedzenie mięsa znacznie ograniczyli?

Marta Zaraska Do XX wieku mieso było dla większości rarytasem, dlatego go tak pożądaliśmy. Królowie je jedli, a reszta do mięsa aspirowała

W drugiej części audycji w "Sztuce Jedzenia" pojawiła się historyczka sztuki Dorota Łagocka, z którą rozmowę na temat mięsa kontynuowaliśmy. Ze specjalistką sprawdziliśmy, jak mięso było w sztuce przedstawiane na przestrzeni wieków - od "Rozpłatanego wołu" z 1655 roku Rembrandta do zakonserwowanych ciał zwierząt współczesnego artysty Damiena Hirsta. - Kiedyś realistyczne obrazy mięsa nie były szokujące. Wtedy jego zapach czuło się na wszystkich targach - przekonywała specjalistka. W XX wieku natomiast mięso stało się materiałem sztuki i w tym kontekście w Czwórce wspomnieliśmy dwa performance: "Meat Joy" i "Falling Asleep with a Pig".

Dorota Łagocka Od lat 90. artyści biorą na warsztat mięso w kontekście krytycznym. Próbują zwrócić uwagę na związek pomiędzy mięsem, a zwierzęciem

A na koniec audycji, drugiego dna w filmie "Sausage party" w rozmowie z Łukaszem Muszyńskim szukała Kaja Zemła.

Zapraszamy do wysłuchania nagrań z audycji.

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Materiał przygotowała: Kaja Zemła

Goście: Marta Zaraska (dziennikarka, autorka książki "Mięsoholicy. 2,5 miliona lat mięsożerczej obsjesji człowieka"), Dorota Łagocka (historyczka sztuki, Artes Liberales Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 19.02.2017

Godzina emisji: 15.07

jsz/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leopold Tyrmand. "Kelner z przypadku"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 16:30
Złościł się, gdy nazywano go pisarzem. Sam mówił o sobie "były kelner". - Wątki kulinarne w twórczości Tyrmanda dają pole do popisu. To był człowiek rozsmakowany w życiu i w jedzeniu - przekonuje Marcel Woźniak, autor "Biografii Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka, która smakuje. "Jedzenie jak malowane"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 17:00
- Akwarele pasują do jedzenia. Beza Pavlova namalowana takimi farbami wygląda bardzo apetycznie i lekko - opowiada Aleksandra Cieślak.
rozwiń zwiń