Sztuka mięsa. Jemy je ze względu na umami

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 11:00
- Polacy plasują się w światowej czołówce jedzenia mięsa, a Hindusi jedzą go najmniej - mówiła w Czwórce dziennikarka Marta Zaraska, autorka książki "Mięsoholicy". Razem z nią wyruszyliśmy w podróż po różnych kulturach spożywania mięsa. Dokąd dotarliśmy?
Audio
  • Marta Zaraska o obsesji jedzenia mięsa w książce "Mięsoholicy" (Sztuka jedzenia/Czwórka)
  • Dorota Łagocka o mięsie w sztuce na przestrzeni wieków (Sztuka jedzenia/Czwórka)
  • "Sausage Party" - komedia, która dla lubiących jeść jest dramatem (Sztuka jedzenia/Czwórka)
Jest szansa, że więcej polskiego mięsa trafi na japoński rynek.
Jest szansa, że więcej polskiego mięsa trafi na japoński rynek.Foto: evkaz/Shutterstock.com

- Przez długi czas w historii zdecydowana większość społeczeństwa mięsa jadła bardzo mało, a było to raczej pożywienie królewskie i arystokratyczne - opowiadała Marta Zaraska. - Polska kuchnia była oparta przede wszystkim na grzybach i kapustach - dodała. To dopiero w XX wieku jedzenie mięsa się upowszechniło. Z jednej strony około 2,5 miliona lat temu zawarte w mięsie białku uczyniło z nas ludzi, z drugiej jednak obecnie spożywamy go zdecydowanie za dużo. Skąd u nas ta obsesja skoro dzisiaj w łatwy sposób białko w mięsie zawarte możemy łatwo zastąpić, oraz czy świat byłby lepszy i zdrowszy, gdybyśmy jedzenie mięsa znacznie ograniczyli?

Marta Zaraska Do XX wieku mieso było dla większości rarytasem, dlatego go tak pożądaliśmy. Królowie je jedli, a reszta do mięsa aspirowała

W drugiej części audycji w "Sztuce Jedzenia" pojawiła się historyczka sztuki Dorota Łagocka, z którą rozmowę na temat mięsa kontynuowaliśmy. Ze specjalistką sprawdziliśmy, jak mięso było w sztuce przedstawiane na przestrzeni wieków - od "Rozpłatanego wołu" z 1655 roku Rembrandta do zakonserwowanych ciał zwierząt współczesnego artysty Damiena Hirsta. - Kiedyś realistyczne obrazy mięsa nie były szokujące. Wtedy jego zapach czuło się na wszystkich targach - przekonywała specjalistka. W XX wieku natomiast mięso stało się materiałem sztuki i w tym kontekście w Czwórce wspomnieliśmy dwa performance: "Meat Joy" i "Falling Asleep with a Pig".

Dorota Łagocka Od lat 90. artyści biorą na warsztat mięso w kontekście krytycznym. Próbują zwrócić uwagę na związek pomiędzy mięsem, a zwierzęciem

A na koniec audycji, drugiego dna w filmie "Sausage party" w rozmowie z Łukaszem Muszyńskim szukała Kaja Zemła.

Zapraszamy do wysłuchania nagrań z audycji.

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Materiał przygotowała: Kaja Zemła

Goście: Marta Zaraska (dziennikarka, autorka książki "Mięsoholicy. 2,5 miliona lat mięsożerczej obsjesji człowieka"), Dorota Łagocka (historyczka sztuki, Artes Liberales Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 19.02.2017

Godzina emisji: 15.07

jsz/kd

Czytaj także

Leopold Tyrmand. "Kelner z przypadku"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 16:30
Złościł się, gdy nazywano go pisarzem. Sam mówił o sobie "były kelner". - Wątki kulinarne w twórczości Tyrmanda dają pole do popisu. To był człowiek rozsmakowany w życiu i w jedzeniu - przekonuje Marcel Woźniak, autor "Biografii Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuka, która smakuje. "Jedzenie jak malowane"

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 17:00
- Akwarele pasują do jedzenia. Beza Pavlova namalowana takimi farbami wygląda bardzo apetycznie i lekko - opowiada Aleksandra Cieślak.
rozwiń zwiń