Kulinaria w "Moonlight". Posiłki budujące więzi

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 16:53
- Na pierwszy rzut oka w "Moonlight" widz nie zauważa wątków kulinarnych. A jest tam kilka scen, w których jedzenie odgrywa niemałą rolę - mówi w Czwórce krytyk filmowy Marcin Radomski.
Audio
  • Wątki kulinarne w "Moonlight" okiem krytyka filmowego Marcina Radomskiego (Sztuka jedzenia/Czwórka)
Od prawej: reżyser Barry Jenkins i scenarzysta Tarell Alvin McCraney z Oscarami za film Moonlight
Od prawej: reżyser Barry Jenkins i scenarzysta Tarell Alvin McCraney z Oscarami za film "Moonlight" Foto: PAP/PA

Już na samym początku obrazu Barry'ego Jenkinsa, który w tym roku na oscarowej gali zdobył statuetki dla najlepszego aktora drugoplanowego, najlepszy adaptowany scenariusz oraz za najlepszy film, jest scena, która odbywa się w małej knajpie na przedmieściach. - Juan, opiekun głównego bohatera, zabiera go pierwszy raz na posiłek. Tak naprawdę nieważne jest, co oni jedzą, ale co ten posiłek oznacza. Chodzi o zdobycie zaufania - wyjaśnia w "Sztuce jedzenia" Marcin Radomski. W jednej z kolejnych, kulinarnych scen filmu, gdy główny bohater otrzymuje posiłek od Teresy, dziewczyny Juana, jedzenie także symbolizuje chęć nawiązania kontaktu. - To jest wyraz pielęgnacji i troski - przekonuje zaproszony krytyk.

Sprawdź też:
PATERSON kadr Gutek Film 1200x660.jpg
W kinie Jarmuscha jedzenie to przekaźnik

Subtelny, medytacyjny i pełen niedopowiedzeń film "Moonlight" to opowieść o dojrzewaniu i odkrywaniu własnej tożsamości, a najistotniejsza w nim zdaje się być ostatnia, "wybitnie kulinarna" sekwencja scen. - Tutaj przygotowywanie dania, po raz kolejny dla głównego bohatera, pokazane jest w technice slow motion - zdradza Marcin Radomski. Z jakich pochodzi ono kręgów kulinarnych oraz jaka jest tym razem jego symbolika - tego dowiecie się, słuchając nagrania całej rozmowy z Czwórkowego studia.

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Marcin Radomski (krytyk filmowy)

Data audycji: 5.03.2017

Godzina audycji: 15.10

jsz/mg

Czytaj także

"Jackie". Najważniejsza w filmie jest tajemnica

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 14:30
Na srebrnych ekranach możemy oglądać obraz o Jacqueline Kennedy, prawdopodobnie najsłynniejszej na świecie Pierwsze Damie. Z tej okazji w Czwórce o pracy nad filmem opowiadają jego chilijski reżyser Pablo Larraín i nominowana do Oskara Natalie Portman.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy Oscarów. Kto stał za "aferą kopertową"?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 10:00
- Do tego, że Warren Beatty otrzymał niewłaściwą kopertę oficjalnie przyznała się firma odpowiedzialna za zliczanie głosów. W ten sposób przez kilka minut w kategorii "Najlepszy film" triumfowali twórcy "La La Land", ale finalnie statuetkę otrzymał obraz "Moonlight" - mówi krytyk Łukasz Muszyński.  
rozwiń zwiń