Taste the TV - smak z telewizora?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 12:55
Dokonania japońskiego wynalazcy mają sięgnąć naszych kubków smakowych, a to za sprawą telewizora, który będzie przekazywał smak potraw oglądanych na ekranie. Homei Miyashita i jego Taste the TV może być kulinarną rewolucją w świecie mediów. Sprawdzamy, jak ma to działać.
Być może niedługo smak prezentowanych w telewizji będziemy mogli poczuć w naszych domach.
Być może niedługo smak prezentowanych w telewizji będziemy mogli poczuć w naszych domach. Foto: shutterstock/Octa corp

Twórcą rozwiązania jest japoński naukowiec z Uniwersytetu Meiji w Tokio, Homei Miyashita, który chce przenieść smak z wizji przed ekrany telewizorów. Wynaleziony przez niego telewizor ma nam umożliwić zasmakowanie prezentowanych potraw, a to za sprawą specjalnego urządzenia, w którym znajduje się 10 pojemników smakowych. Ich zawartość jest rozpylana w odpowiednich proporcjach, by odtworzyć smak danego dania. Trafiają one na higieniczną taśmę, która znajduje się pod ekranem. Wystarczy ją polizać, by poczuć smak.

- To niesamowicie ciekawy wynalazek ze względu na to, że będzie mógł mieć zastosowanie nie tylko dla potencjalnego konsumenta filmowego, ale też osób wchodzących w świat smaków czy szefów kuchni, którzy chcą sobie coś przekazać - mówi Laura Osęka, autorka książek kucharskich. - Taste the TV może być cenną pomocą dydaktyczną. Fantastyczne jest to, że za jego pomocą można będzie zmienić perspektywę uczenia się i gotowania na odległość. To ciekawe odkrycie dla postpandemicznych czasów.

Jest to też doskonałe rozwiązanie dla miłośników kina, którzy oglądając na ekranie słynne kulinarne sceny, będą mogli je dosłownie poczuć... na języku. Któż nie chciałby posmakować słynnego spaghetti z "Ojca Chrzestnego". W wielu filmach kuchnia i przepisy stanowią istotny element scen, choćby u Pedro Almodovara. W jego najnowszym filmie "Matki równoległe" pojawia się przepis na tortillę de patatas - za pomocą wynalazku Homei Miyashity moglibyśmy poznać smak tej potrawy.


- Wcześniejsze badania japońskiego zespołu pokazywały, że naukowcy są w stanie na podstawie elektrolitów stwierdzić, jak ma być zbudowany smak. Pięć smaków podstawowych i szósty neutralny, pozwoliły Japończykom na wyizolowanie 10 substancji, które będą odpowiadały za odwzorowanie smaków pojawiających się na ekranie - mówi gość Czwórki. - Obecnie bardzo dobrze udaje nam się transponować zapach, ze smakiem też już były eksperymenty, jednak na mniejszą skalę. Więc może być to ciekawe doświadczenie.

Źr. Youtube/ New Invention Lets You ‘Taste the TV’/Inside Edition


Jednak jak zaznacza rozmówczyni Beaty Kwiatkowskiej, raczej nie należy się spodziewać dokładnego przeniesienia aromatu danej potrawy. - Myślę, że mamy tutaj bardziej do czynienia z postrzeganiem smaku, bo to, jak coś smakuje, zależy od osoby, która próbuje danego dania, ale również od konsystencji i temperatury potrawy - tłumaczy. - Więc wydaje mi się, że to będzie pewnego rodzaju reprezentacja smaku, a nie smak dosłowny.

Taste the TV to na razie prototyp, jednak jeśli wynalazek się przyjmie, koszt jego wytworzenia ma być stosunkowo nieduży. Za przyjemność posiadania smakowego telewizora trzeba będzie zapłacić około tysiąca dolarów.


Posłuchaj
20:51 Czwórka/Sztuka jedzenia - Taste the tv 09.01.2022.mp3 Laura Osęka, autorka książek kucharskich, opowiada o Taste the TV - telewizorze, który ma przekazywać smak (Sztuka jedzenia/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Laura Osęka (autorka książek kucharskich)

Data emisji: 09.01.2022

Godzina emisji: 13.15

aw

Czytaj także

The Food Emperor - odkrywamy tajemnice youtubera

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 14:42
Jest jedną z najbardziej tajemniczych osobistości YouTube'a. Rzadko pojawia się w mediach i nigdy nie pokazuje twarzy. W Czwórce zagościł The Food Emperor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak spróbować potraw przygotowywanych w telewizji?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 14:56
Japoński naukowiec z Uniwersytetu Meiji w Tokio, Homei Miyashita, stworzył prototyp ekranu, który umożliwi odczuwanie smaku potraw przygotowywanych w telewizyjnych programach kulinarnych. Urządzenie nosi nazwę Taste-the-TV (TTTV).
rozwiń zwiń