"Foodie love". Gdy jedzenie dodaje smaku miłości

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2020 16:45
Bohaterowie "Foodie love", hiszpańskiego serialu wyreżyserowanego przez Isabel Coixet, poznają się poprzez aplikację mobilną, która dobiera w pary miłośników jedzenia i bywania w dobrych restauracjach. Jak wyglądałaby ta znajomość w realnym świecie?
Audio
  • O serialu "Foodie love" i życiu w stylu "foodie" opowiada Łukasz Knap (Sztuka jedzenia/Czwórka)
Łukasz Knap
Łukasz KnapFoto: Beata Kwiatkowska/Czwórka

Dwoje trzydziestokilkulatków, mimo dotychczasowych, różnych i nie zawsze udanych doświadczeń z poprzednich związków, postanawia się poznać. – Ten serial łączy gatunek kina kulinarnego z romansem. Zaczyna się od kawy, jak zapewne w przypadku większości par. Ale mamy też pizzę, ramen, makarony i owoce morza, a także kuchnię eksperymentalną. Pierwszy pocałunek widzimy dopiero w piątym odcinku, wcześniej para po prostu spotyka się, rozmawia i je - mówi Łukasz Knap. - To bardzo trudne, by utrzymać uwagę widza, pokazując wyłącznie to, jak ktoś je i rozmawia, a Isabel Coixet udało się to w sposób fantastyczny. To, jak połączone są te rozmowy z posiłkami, i to, co jedzenie symbolizuje w danej chwili, i jak uzupełnia daną sytuację, jest bardzo ciekawe - mówił ekspert.

Jak tłumaczył, w tym filmie jedzenie jest kluczem do tego, by skrócić dystans między ludźmi. O nowej etyce "foodie", o tym, kim jest dziś przedstawiciel pokolenia "foodie" i o tym, jak wyglądałaby "foodie love" w realnym świecie - w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. Gość Beaty Kwiatkowskiej mówił także o samej reżyser Isabel Coixet. - Wyróżnia ją to, że pokazuje silne kobiety, to klasyczne kino kobiece. Coixet często pokazuje wątki romansowe, jest w jej filmach dużo uczucia - mówił gość Czwórki. Dlaczego jeszcze warto zajrzeć do filmów hiszpańskiej reżyser? I co wiemy o głównej bohaterce "Foodie love" - w tę rolę wciela się Laia Costa?  

ZOBACZ TAKŻE Obiad w odległej galaktyce. Co jadano w "Gwiezdnych wojnach"? >>>

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej godziny audycji, w której pojawiła się pochodząca z Trójmiasta Zuzanna Grudniak. Wymyśliła ona aplikację, dzięki której znajdziemy partnera do wspólnego posiłku. POSŁUCHAJ >>>

***

Tytuł audycji: Sztuka jedzenia

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Łukasz Knap (dziennikarz i krytyk filmowy)

Data emisji: 5.01.2019

Godzina emisji: 13.08

kd

Czytaj także

Animowane jedzenie. Czy Disney jest smaczny?

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 14:00
Myszka Miki 90 lat temu zadebiutowała na ekranie. A co jadł ten sympatyczny gryzoń, i jak się to zmieniło przez ostatnie 90 dekad? A co konsumowali inni bohaterowie Disneya?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Luciano Pavarotti - kochał operę i włoską pastę

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 14:40
- Luciano Pavarotti pochodził z Modeny, z regionu Emilia-Romania, który uchodzi za kulinarne serce Włoch. Był miłośnikiem makaronów, ale tych najprostszych. Dostępnych dla wszystkich - opowiada krytyczka filmowa i italianistka Anna Osmólska-Mętrak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trucizna w kulturze. Od Królewny Śnieżki aż po smog

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 15:00
Sokrates wypił cykutę, Kleopatra umarła od jadu. Trucizny towarzyszą człowiekowi od wieków, można nawet powiedzieć, że od momentu odkąd zaczął on jeść.  
rozwiń zwiń