Coolio. Jego "Gangsta’s Paradise" jako dzieło życia

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 12:48
8 sierpnia 1995 roku ukazał się na rynku singiel "Gangsta’s Paradise", który pojawił się na ścieżce dźwiękowej filmu "Młodzi gniewni" i natychmiast stał się międzynarodowym hitem. Potem Coolio wydał jeszcze osiem płyt, lecz bez większego już powodzenia.
Audio
  • Fenomen Coolio i jego "Gangsta’s Paradise" (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Amerykański raper Coolio podczas koncertu Night of the Proms w Łodzi w 2014 roku.
Amerykański raper Coolio podczas koncertu Night of the Proms w Łodzi w 2014 roku.Foto: PAP/Grzegorz Michałowski
Missy_Elliott_PAP_1200x660.jpg
Missy Elliott - pierwsza dama hip-hopu

"Gangsta’s Paradise" to najważniejszy singiel Coolio, rapera, który naprawdę nazywa się Artis Leon Ivey Jr. Dlaczego to właśnie ten numer podbił serca milionów nastolatków? - W Polsce kojarzony był wtedy 2Pac, aż nagle pojawił się całkiem nowy Coolio i film o młodzieżowych problemach, o których wcześniej się nie mówiło w mediach - tłumaczył Andrzej Cała, redaktor prowadzący Noisey Polska. - Był odpowiednikiem dla Liroya, w którego twórczości także część Polaków widziała podobny gangsta rap, tylko z zagranicy - tłumaczył ekspert.

Zaś jak podkreślał Dawid Bartkowski, "Gangsta’s Paradise" to "kawałek pokoleniowy". - W tamtych latach, podobnie, jak "Scyzoryk", obecny był na wszystkich osiedlach - mówił bloger i dziennikarz muzyczny.

gorillaz 1200 pap.jpg
Gorillaz - szukają ważnych treści w trudnych czasach

W programie sprawdziliśmy, jak "Gangsta’s Paradise" wspomina Numer Raz, czyli Michał Witak dziennikarz muzyczny Czwórki. Zastanawialiśmy się także, co sprawiło, że to właśnie "Gangsta's Paradise", a nie inne hity Coolio, podbił listy przebojów i dlaczego artysta nie nagrał więcej przebojów tego kalibru.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 8.08.2017

Godzina emisji: 7.08

kd/jsz

Czytaj także

Antek Królikowski w roli... rapera

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 15:06
Antek Królikowski, aktor i producent kina niezależnego, pojawił się w Czwórkowym "Kąciku literackim", by zmierzyć się z utworami m.in. grupy Warszafski Deszcz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PRO8L3M: nasze teksty to rzeczywistość w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 13:30
PRO8L3M powstał z inicjatywy producenta muzycznego i DJ-a Piotra "Steeza" Szulca i rapera Oskara Tuszyńskiego. Duet jest jedną z gwiazd Białystok Up To Date Fastival 2017, obecny będzie także na OFF Festivalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Enter the Wu-Tang". Totalny hip-hopowy klasyk

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2017 12:30
- Najmocniejszy w kontekście twórczości Wu-Tang Clanu jest ich debiut. Po dziś dzień to muzyka, która brzmi niezwykle świeżo - mówił w Czwórce Piotr "Steez" Szulc z PRO8L3M oraz projektu "Rap History Warsaw". 19 lipca 2007 roku Wu-Tang Clan wystąpił po raz pierwszy w Polsce w warszawskim klubie Stodoła. 
rozwiń zwiń