Przemysław Truściński: zapomnijcie o platynie i złocie. Najlepszą inwestycją jest sztuka

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 15:33
- To jest tak, jakbyś stawał przed naprawdę dobrym obrazem. Miarą dobrego komiksu jest to, że mijają lata, a jego treść jest nadal aktualna - mówił twórca komiksów Przemysław "Trust" Truściński.
Audio
  • Przemysław Truściński o rynku komiksów w Polsce (Pierwsze Słyszę/Czwórka)
Twórca komiksów Przemysław Truściński w Czwórce
Twórca komiksów Przemysław Truściński w CzwórceFoto: czwórka

Ze statystyk wynika, że rynek komiksów w Polsce się powiększa. W każdym roku sprzedawanych jest ich coraz więcej. Potwierdza to gość Czwórki. - Moim zdaniem z roku na rok jest coraz lepiej. Polskie komiksy rozwijają się na wielu płaszczyznach. W charakterze komercyjnym, ale także w wymiarze artystycznym. Coraz częściej kupują go koneserzy tej dziedziny sztuki. Aukcja DESA jest tego najlepszym przykładem - opowiadał.

Artysta wyjaśniał, że pomimo rosnącego znaczenia komiksu w sztuce i coraz lepszej warstwy artystycznej i tekstowej, to, jak w każdej dziedzinie, zdarzają się lepsze i gorsze wydania. - Nie jest możliwe, że każdy wydany komiks będzie tzw. "białym krukiem" i będzie przynosił ogromne zyski. Poza tym nie każdy kupuje komiks wyłącznie dla zysku. Niektórzy chcą go po prostu kontemplować. Plansze komiksowe, jak każde dzieło sztuki, wymagają analizy - przekonywał w rozmowie z Kamilem Jasieńskim. 

O czym opowiadają współczesne, polskie komiksy? Czy komiks przestał być już sztuką niszową, zarezerwowaną wyłącznie dla kolekcjonerów? Ile trzeba było zapłacić za dobrą planszę komiksową? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Przemysław "Trust" Truściński (twórca komiksów)

Godzina emisji: 8.25

ac/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Afryka w komiksie. Jak rysować tamtejsze mity?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 12:00
W Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie spotkania dotyczące kultury afrykańskiej mają już kilkuletnią tradycję, a towarzyszą im warsztaty "Kultury, mity i postaci Afryki w komiksie", na których można tamtejsze mity zawrzeć w obrazkowych historiach.   
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komiksowa Warszawa. "Historia zapisana w obrazkach"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 11:10
- Każdy znajdzie inny gwóźdź programu. Dla mnie są to zaproszeni goście - w tym francuscy twórcy komiksu o Irenie Sendlerowej - opowiada Paweł Timofiejuk organizator festiwalu Komiksowa Warszawa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

SkierCon 2017 - dla nerdów z ambicjami

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 10:40
- Sami jesteśmy nerdami i zapraszamy ludzi podobnych do nas. Fantasy, science-fiction, postapokalipsa, manga i anime, cosplay i "Star Wars" - to wszystko czeka na was w Sierniewicach - opowiadają Magda Włochacz i Marcin Nowicki, organizatorzy konwentu SkierCon.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pablo". O życiu Picassa w komiksie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 12:30
- Komiks zaczął się ukazywać po raz pierwszy sześć lat temu we Francji. Opowiada o pierwszych dziesięciu latach Picassa wśród paryskiej bohemy artystycznej - opowiadał wydawca projektu Paweł "Timof" Timofiejuk.
rozwiń zwiń