Afryka w komiksie. Jak rysować tamtejsze mity?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 12:00
W Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie spotkania dotyczące kultury afrykańskiej mają już kilkuletnią tradycję, a towarzyszą im warsztaty "Kultury, mity i postaci Afryki w komiksie", na których można tamtejsze mity zawrzeć w obrazkowych historiach.   
Audio
  • Jak narysować afrykańskie mity? Pierwsze słyszę/Czwórka)
Fragment znaczka pocztowego z 1968 roku (zdjęcie ilustracyjne)
Fragment znaczka pocztowego z 1968 roku (zdjęcie ilustracyjne)Foto: rook76/Shutterstock.com

- Kontynent afrykański jest przebogaty w mity, które trzeba poznać. W przeciwieństwie do Europy mają one szeroki oddźwięk w teraźniejszości. To był jeden z impulsów do stworzenia komiksowych warsztatów - mówiła w Czwórce Paulina Zając, organizatorka ze Staromiejskiego Domu Kultury.

Sprawdź też:
komiks 1200.jpg
Rysowanie komiksów jest jak matematyka

Cykl spotkań w ramach warsztatów "Kultury, mity i postaci Afryki w komiksie" owocuje powstaniem komiksu z najróżniejszymi historiami z czarnego kontynentu. - Ja zdecydowałam się na pokazanie jak w Etiopii powstała kawa - zdradzała w Czwórce jedna z warsztatowych uczestniczek Joanna Ślis. A jak wygląda proces tworzenia historii w obrazkach? - Ważną częścią jest ułożenie scenariusza komiksu, a potem wchodzą detale dotyczące kolorów i układu - tłumaczyła Paulina Zając.

W tym roku na warsztatach, które w lutym odbywają się już po raz czwarty, powstanie kolejny już tom "Afryki w komiksie", a nad jego artystyczną spójnością czuwa graficzka Berenika Kołomyska. Jakich technik rysunkowych mogą używać uczestnicy warsztatów, jaka panuje na nich atmosfera oraz czy, żeby wziąć w nich udział, trzeba umieć rysować - tego dowiecie się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Goście: Paulina Zając i Joanna Ślis (organizatorka i uczestniczka warsztatów "Kultury, mity i postaci Afryki w komiksie") 

Data emisji: 23.02.2017

Godzina emisji: 8.07

jsz/pg

Czytaj także

"Wytęż wzrok" - rysunkowy Wilq Superbohater w nowej odsłonie

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2016 18:54
Na rynku właśnie pojawił się nowy komiks twórców serii o "Wilqu Superbohaterze". - To zeszyt ćwiczeń do egzaminów na superbohatera - mówił w Czwórce jego współtwórca Bartosz Minkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Batman musiał spuścić powietrze i spojrzeć na siebie z dystansu"

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 14:40
- Po nieudanym eksperymencie pod hasłem "Batman v Superman" straciłem na chwilę zainteresowanie tym bohaterem i jego światem. Nie przypuszałem, że spotka mnie taka miła niepodzianka - mówi batmanolog Bartek Biedrzycki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rysowanie komiksów jest jak matematyka

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 13:56
- Gdy poszedłem do pracy w korporacji, musiałem zawiesić działalność komiksową. Potem właściwie uczyłem się rysowania od nowa - opowiadał Tomek Pastuszek, autor fanpage'a "Tematem kolejnego komiksu będzie komentarz z największą liczbą lajków".
rozwiń zwiń