Zmiany w przepisach o bitcoinie. Ile zapłacisz podatku?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 11:48
- Opodatkowaniu w wysokości 19 proc. będzie podlegała wymiana waluty wirtualnej na środek płatniczy, towar, usługę lub prawa majątkowe inne niż waluta wirtualna - mówi mecenas Piotr Bienkiewicz.
Audio
  • Podatki 2019. Jak rozliczać przychody w bitcoinach? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Bitcoin jest wirtualną walutą zabezpieczoną za pomocą technik szyfrujących, która nie ma jednej jednostki kontrolującej  jest zdecentralizowana, i jest metodą wymiany wartości w internecie.
Bitcoin jest wirtualną walutą zabezpieczoną za pomocą technik szyfrujących, która nie ma jednej jednostki kontrolującej – jest zdecentralizowana, i jest metodą wymiany wartości w internecie.Foto: Shutterstock/dom. publiczna/RomanR

Bitcoin to wirtualna waluta, która w tym roku obchodzi 10-lecie swojego istnienia. - To bardzo optymistyczne, że choć nie ma żadnej centralnej, zarządzjącej instytucji, ta waluta działa i jest stabilna. W ciągu tego czasu nie było poważnych przerw, które spowodowałyby brak ciągłości w przesyłaniu waluty. To powód do dumy dla całej branży - tłumaczy Piotr Zając, dziennikarz Gazety Giełdy i Inwestorów Parkiet.

Dlatego też, z bitcoinów, jak w tradycyjnych walut należy się rozliczyć, płacąc podatki. Jaki jest dziś kurs bitcoina i dlaczego zwolennicy tradycyjnych środków płatniczych nie lubią płacić w tej walucie? Kto jeszcze i w jakich stawkach płacić będzie podatek od bitcoinów? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotował Dominik Olędzki.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 10.01.2019

Godzina emisji: 6.30

kd

Czytaj także

Bitcoin. Ile jest warty? Czy można na nim zarobić?

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 11:08
- Trzy lata temu, kiedy zaczynałem interesować się kryptowalutami kurs bitcoina potrafił w ciągu godziny wzrosnąć, lub spaść nawet o 30%. To, co widzimy obecnie, jest dużą mniejszą zmianą, niż kilka lat wcześniej - opowiadał Dawid Muszyński z portalu bithub.pl.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ser z nami rozmawia - trzeba nauczyć się go słuchać

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 11:29
- Przeczytanie książki nie wystarczy, sera trzeba się nauczyć przez doświadczenie - mówi Joanna Włodarska, autorka książki "Jak zrobić ser w domu". - By zrobić pierwszy ser wystarczą chęci - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pink tax". Czy kobiety płacą więcej?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 15:40
O "pink tax" mówi się, że to podatek od płci. - Nie chodzi tu o usankcjonowaną opłatę, tylko o rodzaj zachowań konsumenckich i o to, jak polityką cenową sterują firmy - wyjaśnia Tomasz Jaroszek z Platformy Edukacyjnej Kapitalni.org.
rozwiń zwiń