"Oko na naturę", by skończyć z przemysłową produkcją mięsa

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 12:03
Hodowla zwierząt wydaje się rzeczą oczywistą, istniejącą jak świat światem. Jednak to, jak je hodujemy ma dla świata kolosalne znaczenie. I tego uczy Compassion in World Farming. 
Audio
  • Marta Gregorczyk opowiada o akcji "Oko na naturę" (Czwórka/Pierwsze słyszę)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Cykl spotkań "Oko na naturę" ma na celu zwrócenie uwagi na nasze relacje ze światem roślin i zwierząt, skomplikowane przez procesy ekonomiczno-polityczne. Organizatorzy zapraszają na film i dyskusję pt. "Początek końca przemysłowej hodowli zwierząt". - Pokażemy obraz "Zjadanie zwierząt" w reżyserii Christophera Quinna - zapowiadała Marta Gregorczyk koordynatorka kampanii w Compassion Polska. - Film prezentuje jak wygląda przemysłowa hodowla zwierząt. Jest on takim obrazem uświadamiającym, który w zasadzie może obejrzeć każdy bez obaw, że pojawią się tam jakieś brutalne sceny - dodała.

"Zjadanie zwierząt" porusza temat produkcji żywności, tej pochodzenia zwierzęcego, mięsa. Mówi o tym, co się dzieje za murami hodowli. Pokazuje obraz ze Stanów Zjednoczonych, jednak produkcja przemysłowa jest tak rozpowszechniona, że dotyczy on całego świata.  - Dziś świat odszedł od małych gospodarstw, gdzie kury nioski biegają swobodnie - tłumaczyła gość Kamila Jasieńskiego. - Obecnie kury nigdy nie widzą słońca, nie mają szansy grzebać w ziemi. 

Marta Gregorczyk zachęca, by robiąc zakupy wybierać jajka z numerem 0, produkty oznaczone europejskim znaczkiem produkcji ekologicznej. Jak wygląda taki znaczek? Czemu powinniśmy unikać towarów z produkcji przemysłowej? Jakie ma to znaczenie dla nas i dla świata? O tym m.in. w rozmowie z "Pierwsze słyszę". 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Marta Gregorczyk (koordynatorka kampanii w Compassion Polska)

Data emisji: 20.02.2019

Godzina emisji: 8.30

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zero waste w kuchni. Przejrzałe, zwiędłe i tak, je zjem

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 13:00
Marnowanie żywności stanowi ogromny społeczny problem. Jak z tym walczyć podpowiada w swojej książce Jagna Niedzielska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka transformacja żywieniowa - jak wpłynie na klimat?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 16:12
Jak zmienić nasz system żywieniowy, żeby uratować planetę i zachować zdrowie? Naukowcy proponują rozwiązanie: wielką żywieniową transformację. 
rozwiń zwiń