Wielka transformacja żywieniowa - jak wpłynie na klimat?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2019 16:12
Jak zmienić nasz system żywieniowy, żeby uratować planetę i zachować zdrowie? Naukowcy proponują rozwiązanie: wielką żywieniową transformację. 
Audio
  • Lokalne produkty, przemyślana dieta, zrównoważone rolnictwo. Jak możemy pomóc naszemu środowisku? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Foxys Forest Manufacture

- Aby transformacja żywieniowa miała sens oprócz zmiany menu w diecie powinniśmy także zadbać o to, by składała się ona z produktów wytwarzanych lokalnie, co ograniczy potrzebę nadmiernego importu i przekształcania ziem pod uprawę roślin - mówiła Urszula Stefanowicz z Koalicji Klimatycznej.

- Rolnictwo dostosowuje się do zmieniających się potrzeb żywieniowych, ale ewoluuje w złym kierunku. Masowe produkcja żywoności sąjest energochłonna, wymagają zużycia dużej ilości wody i stosowania pestycydów. To model daleki od tego, który pozytywnie wpływałby na klimat - przekonywała. 

Jakie kroki trzeba zatem podjąć, aby pomóc środowisku? Czym jest dieta zrównoważona? Czy w przyszłości konieczne będzie wykluczenie z menu posiłków mięsnych? W jaki sposób wpłynie to na nasze zdrowie? Jak zmienić model rolnictwa i czy uda się zminimalizować skalę produkcji i importu żywności? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Urszula Stefanowicz (Koalicja Klimatyczna), Joanna Lotkowska (dietetyk)

Data emisji: 30.01.2019

Godzina emisji: 15.11

ac

Czytaj także

Jedzenie jak Superman. "Nadwarzywa i nadowoce"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 16:50
Odmłodzą organizm, uchronią przed rakiem, cukrzycą, udarami czy chorobami serca. Czy superżywność ma naprawdę supermoce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Balkonowe uprawy - zdrowe owoce, nieznane warzywa

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 15:50
Bez względu na to, gdzie i jak mieszkamy, jaką powierzchnię ma nasz domowy ogródek i ile jest na nim słońca, możemy wyhodować własne i zdrowe rośliny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy dieta bezmięsna to nasza przyszłość?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 15:00
Czerwone mięso może być równie szkodliwe jak słodzone napoje – przekonują niektórzy dietetycy. Zbyt duża ilość tego produktu w codziennej diecie zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy, otyłości oraz chorób nowotworowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile chemii znajduje się w naszym jedzeniu?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 16:40
Z raportu NIK wynika, że dużo za dużo. Jak się okazuje przeciętny Polak zjada aż dwa kilogramy sztucznych dodatków w ciągu roku.
rozwiń zwiń