Szukasz pracy? Będziesz wiedział, ile płacą

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 10:00
Sejm pracuje nad nowelizacją Kodeksu pracy, z której wynika, że ogłoszenia z ofertami pracy będą musiały zawierać informację o wysokości proponowanego wynagrodzenia.
Audio
  • Stawka wynagrodzenia w ofertach pracy - propozycja nowelizacji przepisów (Czwórka/Pierwsze słyszę)
W Sejmie znajduje się poselski  projekt wprowadzający wymóg podawania  kwoty brutto wynagrodzenie w ofercie pracy.
W Sejmie znajduje się poselski projekt wprowadzający wymóg podawania kwoty brutto wynagrodzenie w ofercie pracy.Foto: shutterstock, Potstock

Zgodnie z zapisami nowelizacji ogłoszeniodawca będzie zobowiązany do zawarcia w ofercie informacji o proponowanym wynagrodzeniu brutto - konkretną stawkę lub widełki. Dziś tylko niewielki odsetek pracodawców informuje kandydatów o zarobkach na danym stanowisku. 

- Gdy popatrzymy na polski rynek pracy, to ogłoszeń, w których możemy znaleźć widełki wynagrodzeń, mamy zaledwie kilka procent - mówi Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Najczęściej zamieszczają je w ogłoszeniach instytucje publiczne, administracja, część firm prywatnych również, często są to praktyki przeniesione z ich zagranicznych doświadczeń. 

Weronika Szkwarek analityk bankier.pl podkreśla, że tego typu widełki są już stosowane, od lat, w ogłoszeniach dla informatyków i programistów. 

Skąd dziś czerpiemy wiedzę o zarobkach w danej firmie? Jak powinno wyglądać wprowadzenie nowego przepisu? O tym w materiale z "Pierwsze słyszę". 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Dominik Olędzki 

Data emisji: 27.02.2019

Godzina emisji: 7.14

pj

Czytaj także

Obcokrajowcy na rynku pracy. "Nasi" czy "inni"?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 12:10
- Kiedy w firmie pracownicy mają problemy z akceptacją cudzoziemców, warto zastosować kilka sprawdzonych sposobów rozwiązywania tego typu problemów. Na przykład zatrudnionych obcokrajowców od razu wprowadzać w życie firmy, znaleźć im opiekunów, którzy pomogą zintegrować się z resztą - opowiada Tomaszem Dudek, dyrektor zarządzający OTTO Work Force.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zawód - jubiler. Czy piękno może się opatrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 16:57
Złoto, srebro, kamienie szlachetne - wszystko to jubiler musi umieć obrobić z chirurgiczną precyzją. Jak z jego perspektywy wygląda praca z pięknymi przedmiotami i czy piękno może się opatrzeć?  
rozwiń zwiń