Każda kultura jest cyfrowa. Nagle Wiedźmin jest najsłynniejszym Polakiem

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 10:00
- Nie unikniemy cyfryzacji, digitalizacji i wykorzystania scyfryzowanych materiałów - mówi Łukasz Kozak, kurator Digital Cultures. - Nawet jak malarz maluje obraz, to później w jakiś sposób go digitalizuje, choćby robiąc mu zdjęcie telefonem, i wrzuca do sieci - dodaje. 
Audio
  • Łukasz Kozak opowiada o konferencji Digital Cultures (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Digital Cultures to wydarzenie, które łączy bardzo dużo zjawisk, które mają miejsce w dzisiejszym świecie. - Mamy cały szereg zjawisk związany z tym, jak naprawdę kultura odnajduje się w nowych mediach, nowych technologiach, jak to można wykorzystywać - a można na naprawdę wiele fajnych sposobów - mówi gość Kamila Jasieńskiego. - Gry komputerowe są już elementem naszej kultury. Nie możemy nie dostrzec kulturotwórczej roli Wiedźmina, który jest najsłynniejszym Polakiem na świecie i robi nam świetny PR - dodaje. 

Łukasz Kozak podkreśla, że od pewnego czasu wszystkie instytucje zaczynają otwierać swoje zasoby, udostępniać je, tworzyć narzędzia do ich przeszukiwania. By to zrobić, wszystkie stare rzeczy w jakiś sposób digitalizują, w 3D, 2D, fotografują i umieszczają w sieci. Te zdigitalizowane zasoby można nazwać "żywymi archiwami". - "Żywe archiwa" to takie słowo klucz do każdej starej rzeczy, która nagle w sieci odżywa - wyjaśnia gość Czwórki. 

Jak możemy skorzystać z tych zdigitalizowanych materiałów? Co w tym kontekście oznacza "domena publiczna"? Jakie wydarzenia czekają na uczestników konferencji i wydarzeń jej towarzyszących? Czy to możliwe, że w ramach konferencji Digital Cultures zobaczymy animacje z XVI wieku? Co z koncertem Mouse on Mars ma wspólnego Studio Eksperymentalne Polskiego Radia? O tym m.in. w nagraniu rozmowy ze studia. 

Konferencja Digital Cultures odbywa się w dniach 26-27 września w Warszawie. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Łukasz Kozak (kurator konferencji Digital Cultures)

Data emisji: 26.09.2019

Godzina emisji: 8.24

pj

Czytaj także

Fotografia cyfrowa. Od teorii do praktyki?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 10:00
"Teoria i estetyka fotografii cyfrowej" pod redakcją dr. hab. Piotra Zawojskiego to zróżnicowane, naukowe spojrzenia na tę nową i gwałtownie rozwijającą się gałąź sztuk plastycznych. - W Polsce do tej pory brakowało takiego ujęcia fotografii cyfrowej - podkreśla specjalista. Jak zatem tę dziedzinę najlepiej zdefiniować?   
rozwiń zwiń

Czytaj także

30. Międzynarodowy Festiwal Komiksów i Gier w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 19:41
To już 30. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Jubileuszowa impreza odbędzie się w nowej lokalizacji, hali Expo-Łódź, przy alei Politechniki 4, w ostatni weekend września. 
rozwiń zwiń