Ile wydaje student w Londynie?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 12:31
Według danych UNESCO, jeśli polski maturzysta decyduje się na studia za granicą, to najczęściej wybiera Wielką Brytanię. A ile go to kosztuje?
Audio
  • Nicol Tomara opowiada o studenckich kosztach życia w Londynie (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Eurodeputowani ocenią dziś umowę handlową Londynu z Brukselą
Eurodeputowani ocenią dziś umowę handlową Londynu z BrukseląFoto: S.Borisov/ Shutterstock

Studia w obcym kraju nie należą do najtańszych. Comiesięczne wydatki żaków to: opłata za mieszkanie, bilety komunikacji miejskiej, jedzenie, rozrywka. 

- Zdecydowanie mieszkanie pochłania największą część wszystkich wydatków - w przybliżeniu jest to 70 procent całego miesięcznego utrzymania - mówi Nicol Tomara, absolwentka  University College London. - W zależności od miasta, jeśli chodzi o Wielką Brytanię, to te koszta mogą oscylować wokół 700 funtów w Londynie i 500 w mniejszej miejscowości - dodaje. 

Co wielu może zaskoczyć, to koszt akademików. Okazuje się, że są one droższe niż pokój w dzielonym mieszkaniu. - Gdy wyjeżdżałam z Warszawy, przeglądałam ceny akademików - wychodziło 800 funtów, zdecydowałam się na pokój w mieszkaniu - on kosztował 700 funtów już ze wszystkim. Całe mieszkanie dzieliłam z 5 innymi osobami - dodaje. 

Nicol zwraca uwagę też na dość wysokie ceny biletów. Studentom, podobnie jak w Polsce, przysługuje zniżka. Mimo to karta na miesiąc kosztuje 80-90 funtów i to tylko na 1 i 2 strefę. Im dalej się mieszka, tym ceny biletów są wyższe. Z tego względu studenci chętniej wynajmują mieszkania bliżej uczelni, a nawet decydują się na zakup roweru lub codzienne spacery. Rozmówczyni Adrianny Janiszewskiej podkreśla, że Londyn jest najdroższym miastem Wielkiej Brytanii, wybierając na studia miasta Walii czy Szkocji na pewno możemy ściąć koszty. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska 

Data emisji: 11.02.2020

Godzina emisji: 8.36

pj/kd

Czytaj także

Goshiwon, czyli życie na 6 metrach kwadratowych

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 11:39
Na mieszkania typu goshiwon decydują się głównie koreańscy studenci i osoby niezamożne. Biurko, szafka, łóżko, mała lodówka, umywalka, prysznic, toaleta - to wszystko można zmieścić w tak niewielkim lokum.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowoczesne projektowanie. W zgodzie z naturą?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 20:04
Czy proekologiczne rozwiązania zaczęły się pojawiać również w dziedzinie architektury wnętrz? W jaki sposób możemy je wykorzystać, by stworzyć domową lub biurową przestrzeń przyjazną środowisku?
rozwiń zwiń