Nowoczesne projektowanie. W zgodzie z naturą?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 20:04
Czy proekologiczne rozwiązania zaczęły się pojawiać również w dziedzinie architektury wnętrz? W jaki sposób możemy je wykorzystać, by stworzyć domową lub biurową przestrzeń przyjazną środowisku?
Audio
  • „Ekologiczne projektowanie, to pytanie, czy rzeczy w ogóle muszą powstawać” (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

pixabay ubrania 1200.jpg
Chemiczna odzież. Co truje w naszych ubraniach?

Stajemy się coraz bardziej świadomi otaczających nas zmian w środowisku. Coraz więcej grup zawodowych zaczyna czynnie włączać się w wykorzystywanie narzędzi służących naturze. Powstają energooszczędne domy, inteligentne systemy oczyszczania powietrza i usuwania wilgoci. O tym, czy dom spełnia wymogi tzw. budownictwa biologicznego świadczą też materiały, które wykorzystujemy do jego budowy i aranżacji wnętrz. Bardzo ważną rolę odgrywają tu projektanci, którzy są w stanie wskazać nam kierunek, w jakim powinno zmierzać ekologiczne projektowanie. 

Na projektantach spoczywa duża odpowiedzialność

pixabay plogging bieganie śmieci 1200.jpg
Plogging - moda na ekologiczne bieganie

- Projektanci odpowiedzialni są za tworzenie produktów, architekturę, współpracujemy z producentami. To wiąże się z odpowiedzialnością za podejmowane przez nas decyzje. Rozmawiamy z odbiorcami naszych projektów, którzy również mają dużą świadomość tego, w jakim kierunku powinny rozwijać się takie projekty. Wpływamy na siebie nawzajem, jesteśmy pomostem łączącym wszystkie środowiska - komentował Robert Majkut architekt i dyrektor generalny Majkut Design.

Stosowanie ekologicznych rozwiązań to nasz obowiązek


koala pixabay 1200x660.jpg
Zagrożone gatunki. Które wyginą na zawsze?

Jak mówiła Magdalena Federowicz-Boule architekt wnętrz, założycielka i współwłaścicielka pracowni Tremend ekologiczne projektowanie nie jest już trendem, ale obowiązkiem. - Zmienia się nasz styl życia i myślenie zarówno o środowisku, w którym żyjemy, jak i projektowaniu. Uświadamianie naszych klientów i dostawców jest jednym z naszych obowiązków - wyjaśniała. 

Rewolucja dzieje się wokół nas

- I dzieje się cały czas - mówił Roland Stańczyk architekt z RS Studio Projektowe. - Dostrzegliśmy wagę problemu ekologicznego. To, że zaczęliśmy ograniczać ilość dóbr konsumpcyjnych, którymi się otaczamy, zmieniło też nasze myślenie o projektowaniu. Odchodzimy od przepychu, zaczęliśmy rozpoznawać nasze rzeczywiste potrzeby - dodawał.

Jakie są nasze potrzeby względem aranżacji wnętrz w 2020 roku? Czym jest projektowanie ekologiczne? Jak projektanci łączą elegancję i użytkowość z materiałami przyjaznymi środowisku? O tym w rozmowie z gośćmi Czwórki. 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Magdalena Federowicz-Boule (architekt wnętrz, założycielka i współwłaścicielka pracowni Tremend), Robert Majkut (architekt, dyrektor generalny Majkut Design), Roland Stańczyk (architekt, RS Studio Projektowe)

Data emisji: 21.01.2019

Godzina emisji: 14.18

ac/kul

Czytaj także

Chemiczna odzież. Co truje w naszych ubraniach?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 18:49
Nawet popularne marki mogą sprzedawać ubrania zawierające toksyczne substancje. Mowa o środkach zapobiegających gnieceniu, czy rozwojowi grzybów i bakterii. Nie wszystkie są całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia i nie posiadają zamienników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Platforma upcyclingowa. Wiesz jak i komu pomagasz

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2020 14:00
Robiąc porządek w szafach często stajemy przed wyborem co zrobić z niepotrzebnymi rzeczami. Praktycznym rozwiązaniem, które przy okazji może pomóc potrzebującym jest oddanie naszych ubrań na cele charytatywne. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bacelona, Londyn, Nowy Jork, Tokio. Co słychać w galeriach na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 21:32
W "Stacji kultura" kręcimy globusem w poszukiwaniu najciekawszych wystaw w galeriach na świecie. Tym razem zajrzymy do Barcelony, Nowego Jorku, Londynu i Tokio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobra zabawa, sport i dużo dobrej muzyki - ferie w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2020 12:26
Ferie w Czwórce - kulturalnie, klubowo, na sportowo i muzycznie. Zapraszamy m.in. na cykle "Kulturalne ferie" czy "Zimowe ciekawostki naukowe". Sprawdzamy, jak działają gogle, skąd się wzięły łyżwiarskie style, dowiemy się też, jakich aplikacji warto używać w czasie ferii i gdzie trenować za darmo. Zajrzymy też do świata gier wideo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Australia płonie - co to znaczy dla świata?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 19:17
- W Australii od siedmiu lat panuje susza. Od lat występuje tu też tzw. pora pożarowa. Zjawiska pogodowe stają się ekstremalne, w tym roku pojawiła się wcześniej niż zwykle i może potrwać dłużej. Coraz więcej Australijczyków zaczyna o tym myśleć przez pryzmat zmian, jakie występują w środowisku - mówiła Julia Gospo podróżniczka, mieszkająca na co dzień w Australii. 
rozwiń zwiń