X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zagrożone gatunki. Które wyginą na zawsze?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 07:07
Ostatnia przedstawicielka nosorożców sumatrzańskich naturalnie żyjących w Malezji zmarła w sobotę na wyspach Borneo. Ostatni samiec tego gatunku zginął w maju tego roku. Koala giną masowo w pożarach lasów w Australii. Gatunek został uznany za funkcjonalnie wymarły. Podobne informacje możemy usłyszeć również na temat gatunków żyjących w Polsce.
Audio
  • „Giną, bo nie mają miejsca do życia”. Jak przyczyniamy się do wymierania gatunków? (Ratujemy świat/Czwórka)
Miś koala
Miś koalaFoto: narya/pixabay

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) prowadzi rejestr nazwany "Czerwoną księgą gatunków zagrożonych". Zestawiając te dane z szacunkami ONZ dotyczących bioróżnorodności możemy uzyskać pełny, choć alarmujący obraz sytuacji. Z danych WWF wynika, że w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat populacja dzikich zwierząt zmniejszyła się o 58 procent. Zagrożonych wyginięciem jest 61 tysięcy gatunków.

- Straciliśmy ponad 60 procent populacji kręgowców, podobnie wygląda sytuacja zwierząt żyjących w słodkich wodach. Przekształcamy rzeki, osuszamy bagna, eksploatujemy dotąd niedostępne, dzikie tereny, a głównym czynnikiem wymierania zwierząt jest systematyczne odbieranie im miejsca do życia. Z każdym rokiem będzie gorzej, bo ludzi ciągle przybywa - tłumaczyła Katarzyna Karpa-Świderek, rzecznik WWF Polska.

Co zrobić, by powstrzymać tę sytuację? Jak mówiła ekspert w studiu Czwórki musimy zacząć od rozwiązania problemów ludzi. - By w mniejszym stopniu eksploatować ziemię musimy pomyśleć o tym, by bardziej sprawiedliwie dzielić dobra wśród ludzi. Musimy przestać konsumować ponad miarę.

Które gatunki są najbardziej zagrożone? W jaki sposób możemy realnie przyczynić się do ochrony zagrożonych wyginięciem zwierząt? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy. 

Powróciliśmy też do Krakowa na akcję "Ekoiści", ekologiczne spotkania Czwórki z naukowcami i aktywistami. Ostatnie spotkanie odbyło się w piątek (29 listopada). 

***

Tytuł audycji: "Ratujemy świat" 

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Katarzyna Karpa-Świderek (rzecznik WWF Polska)

Data emisji: 3.12.2019

Godzina emisji: 14.18

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Anna Pięta: bycie poza fast fashion czyni cię buntownikiem

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 09:15
Kiedyś organizatorka targów mody i projektantka, dzisiaj promuje ekologiczny styl życia. Od ponad roku nie kupiła ani jednego ubrania. Na czym polega strategia zrównoważonego kupowania? O tym w Czwórce opowiedziała Anna Pięta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wysokie stężenie CO2 w mieszkaniach działa na nas tak samo, jak smog"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 16:29
Co czwarty Polak min. raz w tygodniu we własnym domu oddycha powietrzem o zbyt wysokim stężeniu dwutlenku węgla - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Netatmo. To zła informacja, zwłaszcza, że według danych WHO, większość z nas aż 90 procent czasu spędza w pomieszczeniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zmieniaj dietę, nie klimat" - jak ratować Ziemię rezygnując z mięsa?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 11:42
Nie tylko samochody czy fabryki zatruwają Ziemię. Bardzo podobny efekt mają przemysłowe hodowle zwierząt. Dlatego nasza świadoma decyzja o przejściu na wegetarianizm bądź weganizm może przyczynić się do ochrony środowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Billie Eilish rozdaje bilety fanom, którzy dbają o środowisko

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 13:18
Razem z organizacją Global Citizen zorganizowała akcję, w której użytkownicy mogą zdobywać punkty. Za przeczytane artykuły i tweetowanie na ten temat czeka nagroda - darmowy bilet na koncert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekoiści. Powstanie zrównoważonych miast zależy od nas

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 14:18
Julia Blanc-Michalska od 6 lat zajmuje się budową pierwszej zrównoważonej dzielnicy w Polsce pod nazwą Miasteczko Siewierz-Jeziorna. Wymaga wiele, ale najwięcej od siebie. -  Nie można budować zrównoważonego miasta, jeśli samemu nie żyje się w ten sposób - mówi w Czwórce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

19. Watch Docs. Richard Gere zaprasza na filmowe święto praw człowieka

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 18:40
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs to jeden z największych na świecie festiwali zajmujących się tematyką związaną z prawami człowieka, który w tym roku możemy śledzić w aż 40 miastach w całej Polsce. W grudniu ruszy 19. odsłona tej imprezy. 
rozwiń zwiń