Żółta wstążka psa znaczy "nie głaszcz"

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 13:00
- Żółte wstążki czy kokardki zakłada się psu po to, żeby to była informacja dla osoby, która się zbliża do naszego psa, że jest to zwierze, które może wykazać zachowania niestandardowe - może być agresywny, lękliwy - mówi Patrycja Jagiełło, behawiorysta i treser z Psiego Uniwersytetu. 
Audio
  • Patrycja Jagiełło, behawiorysta i treser z Psiego Uniwersytetu, opowiada o żółtych wstążkach i tym co one znaczą (Pierwsze słyszę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Firn

pies zabawa jeans 1200.jpg
Jak zrozumieć psa? Psi behawioryści radzą

Międzynarodowa kampania żółtej wstążki od kilku lat zyskuje coraz większą popularność. Poprzez założenie psu żółtej bandanki lub smyczy można poinformować innych, że zwierzak nie lubi kontaktu z obcymi. Wszystko po to, aby zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom. Takie dodatki stosuje się już w kilkudziesięciu państwach na całym świecie.

- Spotykając się z psem ubranym w żółtą wstążkę możemy spodziewać się jakiegoś problemu - wyjaśnia Patrycja Jagiełło, behawiorysta i treser z Psiego Uniwersytetu. - Żółta wstążka ma nas informować, żeby się nie zbliżać, nie pochylać się, nie głaskać. Nawet, jeśli dany pies wygląda na najsłodszego psa na świecie - dodaje. 

Żółta wstążka nie rozwiąże oczywiście wszystkich problemów. Wciąż nie wszyscy wiedzą, co oznacza ten symbol. - Opiekunowie psów powinni też ustnie informować innych, że do danego czworonoga nie należy się zbliżać - mówi ekspertka. - Dobrze, że jest żółta wstążka, ale pamiętajmy, że w świecie ludzkim podstawową informacją jest informacja ustna i żółta wstążka nie zrobi roboty za nas, choć może pomóc - dodaje. 

Rozmówczyni Macieja Wójcika podkreśla też byśmy nie zakładali pochopnie żółtej wstążki naszym psom. - Warto skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą - mówi. 


dziewczynki zwierzęta psy koty 1200.jpg
Dlaczego warto wychowywać dzieci ze zwierzętami?

Patrycja Jagiełło zwraca też uwagę, jak ważne jest uczenie dzieci kontaktu ze zwierzętami. Niezwykle istotne jest, by wiedziały, że gdy mają ochotę pogłaskać jakiegoś psa to trzeba się zapytać, nie każdy pies lubi być dotykany. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Maciej Wójcik

Data emisji: 11.03.2020

Godzina emisji: 7.16

pj/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zwierzęta na antybiotykach. W polskich hodowlach jest źle

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 09:46
- Dwa lata temu Polska była na drugim miejscu w Europie pod względem zużycia antybiotyków tzw. krytycznie ważnych, czyli tych najsilniejszych - mówiła Małgorzata Szatkowska, prezes fundacji Compassion Polska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psy potrafią liczyć - to dowód na ewolucję ich mózgów

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 14:55
Psy potrafią liczyć - to przełomowe odkrycie naukowców z Emory University w Atlancie. "Psie" liczenie bardzo jednak różni się od ludzkiego dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia. 
rozwiń zwiń