Nie krzycz na rollercosterze! Nowe rady dla Japończyków

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 09:00
Japonia otworzy parki rozrywki, ale nie będzie można w nich… krzyczeć. W związku ze zniesieniem przez władze Japonii stanu wyjątkowego, główni operatorzy parków rozrywki wprowadzili szereg wytycznych, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno gości, jak i pracowników.
Audio
  • Nowe przepisy w japońskich parkach rozrywki (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
kurs online nauka 1200.jpg
W domu nudno, ale... wydajnie

Krzyk przerażenia zawsze towarzyszył odwiedzającym tamtejsze parki rozrywki. Duchy, przejażdżka kolejką górską to bardzo popularne atrakcje, teraz jednak przy spotkaniu z nimi, emocje trzeba będzie trzymać na wodzy. Parki rozrywki w Japonii wprowadzają nowe zasady bezpieczeństwa. Jednym z nich jest zakaz krzyczenia. 

- Japonia uwielbia swoje duchy i demony, wszelkie domy strachów. Ja miałam okazję być w takim parku rozrywki, gdzie słynna Sadako z filmu "Ring" ganiała ludzi po parku, łapała ich za kostki, za ręce - mówi Natalia Tarnowska. - W japońskich parkach rozrywki jest dużo karuzel, ale chyba najwięcej kolejek górskich, szybkich, dużych, bardzo ekstremalnych - dodaje. 

Krzyk jest nieodłącznym towarzyszem rozrywki w Japońskich parkach zabaw. Jednak teraz krzyczeć nie można. Nowy regulamin jednego z parków ma aż 4 strony, a jeden z jego punktów mówi: uprasza się, aby osoby pracujące i klienci parku nie mówili głośno, nie krzyczeli. Rozmówczynie Weroniki Puszkar podkreślają, że zostało tu użyte specyficzne japońskie słowo, które nie oznacza dosłownie krzyku, a taką bliską głośną "rozmowę", jak w domach strachów. - W takich zamkach ze straszydłami, pracownicy przebrani za strachy zwykle podchodzili bardzo blisko, wrzeszczeli, krzyczeli, dotykali, machali włosami - wyjaśniają. 

- Prawo w Japonii jest takie, że niczego nie można nakazać, w takim sensie jak u nas: trzeba było zamknąć sklepy, zakłady fryzjerskie. Japonia tego zrobić nie mogła. To wszystko zadziało się samowolnie - mówi Natalia Kitamura, z Japonia Mihiru Blog. - Ten "zakaz" krzyczenia jest taką radą, a nie jednoznacznym zakazem - dodaje.


izolacja1200.jpg
Coviwertyzm - nowy styl życia

Czy da się to zrobić?

Japończycy postanowili sprawdzić czy da się nie krzyczeć na kolejce górskiej. 6 czerwca w telewizji, jak zwykle pojawił się godzinny program podsumowujący newsy tygodnia, a w nim reportaż z parku rozrywki. Do parku zaproszono kilka osób w celu wykonania testów m.in. testu krzyku. - W programie widzimy parkę na kolejce górskiej, która stara się nie krzyczeć. Jednak w pewnym momencie panu wyrwało się "o rany!" - opowiada rozmówczyni Weroniki Puszkar. 

Wśród przepisów w japońskich parkach rozrywki odnajdziemy oczywiście: dezynfekcję rąk przed wejściem na każdą z atrakcji, mierzenie temperatury, ograniczoną liczbę klientów. W domach strachów, przebrani za duchy pracownicy nie będą mogli gonić klientów, a maskotkom spacerującym po parku nie przybijemy piątki.  

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 10.06.2020

Godzina emisji: 7:18

pj/kd

Czytaj także

Jak cesarz Mutsuhito zrewolucjonizował Japonię?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 13:34
- Fenomen cesarza Mutsuhito polegał na tym, że potrafił on otoczyć się właściwymi ludźmi, którzy wraz z nim zmienili Japonię z feudalnego, rolniczego kraju w wielkie imprerium przemysłowe - mówił Mariusz Dąbrowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odmrożone kina. Czy chętnie dziś wybieramy taką rozrywkę?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2020 10:21
Od 6 czerwca kina mogą przyjmować kinomanów. Nie wszystkie się jednak na ten krok zdecydowały, ale i nie do wszystkich dotarli goście. 
rozwiń zwiń