Pandemia rozdzieliła zakochanych. Jak się spotkać w epoce lockdownu?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2020 10:44
Koronawirus zmienił wszystko, rozdzielił też wielu zakochanych. W szczególnie trudnej sytuacji są pary mieszkające w dwóch różnych krajach. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Jakkadul Jaru-ampornpun
shutterstock covid koronawirus maska free maseczka free 1200.jpg
Wakacyjna polisa turystyczna z COVID-19 w pakiecie

Po wybuchu pandemii koronawirusa wiele państw świata zdecydowało się zamknąć swe granice. Te decyzje uniemożliwiły spotkania osobom pozostających w międzynarodowych związkach. Rozdzielone pary skrzyknęły się w sieci i organizują akcję "Love is not tourism" (Miłość to nie turystyka). Apelują do władz świata o zmianę przepisów dotyczących podróżowania, szczególnie tam, gdzie obowiązuje zakaz wjazdu lub wielodniowa kwarantanna. Zakochani chcą się spotykać na zasadach dotyczących członków najbliższej rodziny.

Petycję do władz podpisało już tysiące internatów, zwracają też uwagę na wpływ izolacji na zdrowie psychiczne rozdzielonych. - Ci posiadający swoją drugą połówkę za granicą stracili poczucie bezpieczeństwa - przekonuje Ania, która jest w związku z chłopakiem, który mieszka w południowokoreański Daegu. - Czym innym jest bycie osobno, bo żyjemy sobie w różnych państwach, ale mamy z tyłu głowy świadomość, że zawsze można wsiąść w samolot. Dziś to poczucie zniknęło, ten lot nie jest możliwy - dodaje. 


Posłuchaj
04:21 czwórka pierwsze słyszę 18.08.2020 granice koronawirus.mp3 Jak koronawirus pokrzyżował życie zakochanych rozdzielonych przez granice państw (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

By się spotkać z ukochanym Anna zmieniła swoje życie, zdecydowała się przenieść na rok do Korei i tam dokończyć studia. Podkreśla, że właśnie przeniesienie się na koreańską uczelnie pozwala jej na taki manewr, jako turystka nie miałaby szans zamieszkać w Daegu.  

Na stronie akcji "Love is not tourism" znajdziemy wiele historii zakochanych. Jest to platforma do wymiany doświadczeń ludzi z całego świata, którzy doradzają gdzie i w jaki sposób można spróbować dostać się do swojej drugiej połówki. Dużo trudniej jest, gdy osoba, z którą chcemy się spotkać mieszka poza Unią Europejską. 

Michał, studiujący dziennikarstwo w Londynie, zwraca uwagę na drugą stronę medalu. Podkreśla, że mimo że chęć zobaczenia się z ukochaną w Polsce jest duża, to nie można do tego podchodzić samolubnie, a należy patrzeć przede wszystkim na bezpieczeństwo takich kontaktów. - Przez moją chęć zobaczenia się z ukochaną nie mogą ucierpieć inni - zaznacza.  

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziMateusz Fusiarz

Materiał: Maciej Wójcik

Data emisji: 17.08.2020

Godzina emisji: 8.15

pj

Czytaj także

Australia nie otworzy się tak łatwo

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 10:04
O wczasach na australijskiej plaży dziś możemy tylko pomarzyć. Gdy kraje europejskie powoli otwierają swoje granice, Australia trwa w zamknięciu i możliwe, że otworzy się dopiero w 2021 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Salony fryzjerskie. Sprawdzone obostrzenia dla bezpieczeństwa klientów

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 09:24
Salony fryzjerskie od pewnego czasu działają na nowych zasadach. Pomiar temperatury, maseczki, dezynfekcja to dziś procedury obowiązkowe, by zabezpieczyć się przed koronawirusem.
rozwiń zwiń