Australia nie otworzy się tak łatwo

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 10:04
O wczasach na australijskiej plaży dziś możemy tylko pomarzyć. Gdy kraje europejskie powoli otwierają swoje granice, Australia trwa w zamknięciu i możliwe, że otworzy się dopiero w 2021 roku. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ronnybas frimages/Shutterstock.com

Australijskie Ministerstwo Handlu Turystyki i Inwestycji podało informację, że nie otworzy granic co najmniej do końca roku. Granice zostały zamknięte 20 marca 2020 roku. Sytuacja jest tym bardziej poważna, że wczoraj zanotowano tam najwięcej zakażeń koronawirusem od 10 tygodni. Władze jednego ze stanów Australii rozważają wprowadzenie na nowo obowiązku dystansowania społecznego. 

Posłuchaj

04:06 czwórka pierwsze słyszę 30.06.2020 australia.mp3 Kiedy Australia otworzy swoje granice? - materiał Weroniki Puszkar (Pierwsze słyszę/Czwórka)

W obrębie Australii zamknięta jest też większość stanów. - Nie możemy polecieć do Sydney (Nowa Południowa Walia) czy Melbourne (Wiktoria), choć te stany są otwarte - mówi Weronika Morane, mieszkająca w Perth w Zachodniej Australii. - Reszta stanów bardzo się boi, bo u nas nie ma osób zakażonych i nie chcemy takich osób, żeby do nas przyjeżdżały - dodaje. - Nasz minister handlu potwierdził, że zamknięcie granic Australii potrwa do końca roku, a może nawet do lipca przyszłego roku. 


shutterstock maski maseczki morze ocean ekologia 1200.jpg
Maseczki, rękawiczki. "Covidowe odpadki" nowym zagrożeniem dla Ziemi

Obecnie do Australii mogą przylecieć tylko obywatele tego kraju i osoby mające prawo do stałego pobytu, oraz członkowie ich najbliższych rodzin. Jeśli obywatel chce opuścić granice kraju musi ubiegać się o specjalne pozwolenie i podobnie z powrotem. Obowiązuje go też 14-dniowa kwarantanna, w zamkniętym pokoju hotelowym. 

- Zamknięte granice odczuwa gospodarka kraju - mówi Julia Raczko-Gospodarczyk, mieszkająca w Brisbane (stan Queensland).

Australia oberwała dwukrotnie. Na początku roku mieliśmy pożary, które bardzo dotknęły niektóre regiony i turystykę w tych regionach. Gdy wszystko zaczęło wracać do normy to zaczęła się pandemia Julia Raczko-Gospodarczyk

Polka mieszkająca w Australii podkreśla też, że Australijczycy bardzo lubią podróżować do Stanów, do Europy, do Indonezji czy na Bali. Zamknięcie granic im to uniemożliwia. - Trzeba pamiętać, że Australia to kraj imigrantów, jej obywatele to osoby mające korzenie w Europie, Azji, Ameryce Południowej. Nie wiedzą kiedy odwiedzą najbliższych - dodaje. 

Jeśli Australia otworzy się na inny kraj to będzie to bliska Nowa Zelandia. Już trwają rozmowy między rządami obu krajów. W następnych etapach Australia będzie się otwierała na kolejne wyspy Pacyfiku. 

Dziś Australijczycy czekają na szczepionkę przeciwko Covid-19. Sprzyja im wyspiarska sytuacja, która pozwala kontrolować wszystkich przybywających na wyspę, a dzięki temu ograniczać zagrożenie. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Mateusz Fusiarz 

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 30.06.2020

Godzina emisji: 7.17

pj/kul

Czytaj także

Paszporty i korytarze zdrowia - czy to grecki sposób na powrót turystów?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 10:18
Grecja należy do światowej czołówki krajów, które najlepiej radzą sobie z epidemią koronawirusa. Dziś pojawiają się pierwsze pomysły jak na nowo zorganizować turystykę i przyjąć podróżnych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dystans na europejskiej plaży. Smutne obostrzenia

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 10:21
Gry zespołowe odpadają, plażowanie w grupie - tak, ale maksymalnie 15 osób, plastikowe konstrukcje wyznaczające "twój" kawałek plaży - to tylko z część obostrzeń, które wprowadzane są na europejskich plażach. 
rozwiń zwiń