Cottagecore - chłopomania na miarę XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 10:18
Chleb z domowego pieca, spacery przez pola, las, zwierzęta gospodarskie - to wszystko ciągnie nas na wieś. Millenialsi z wielkich miast ruszyli na wieś? Czy cottagecore to tylko hashtag?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

agroturystyka 1200.jpg
Rzucić wszystko i wynajmować pokoje? Jaka jest współczesna agroturystyka?

Moda na ogrodnictwo, ręczne robótki dopada coraz więcej osób. Często jest to wynikiem fascynacji trendem cottagecore, który w ocenie redaktorów "New York Times" jest po prostu gloryfikacją stylu życia w myśl zasad slow life, to tęsknota za powolnym, sielskim życiem. 


Posłuchaj
04:27 czwórka pierwsze słyszę 3.09.2020.mp3 Czym jest i skąd się wziął cottagecore? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Stylistyka cottagecore może przywodzić na myśl stylizacje rodem z serialu "Domek na prerii" czy niedawną kampanię promującą najnowszy album Taylor Swift "Folklor". - To, co się ostatnio wydarzyło wokół płyty Taylor Swift jest idealnym przykładem trendu cottagecore - mówi Aleksandra Zawadzka z magazynu "Elle". - Sama jej płyta "Folklor" nawiązuje do sielskiego życia. Dodatkowo wysyłka kreatywna też się wpisuje w ten powrót do sielskości - artystka zdecydowała o dostarczeniu znanym osobom, wraz z płytą rozpinanego swetra na guziki, właśnie w wiejskim stylu. To też pokazuje na czym polega ta estetyka - dodaje. 

Taylor Swift/ Taylor Swift - cardigan (Official Music Video)


Ta moda zaczęła się już w 2018 roku w serwisie Tumblr. Jednak szczyt jej popularności przypada na czas pandemii. Wiele osób postanowiło zwolnić, a nawet zdecydowało się na przeprowadzkę z miasta na wieś. Okazuje się nawet, że popularność hashtagów zwiazanych z cottagecore w mediach społecznościowych rośnie proporcjonalnie do ilości zachorowań na koronawirusa. - W kwietniu ten #cottagecore podskoczył o 153 procent, a polubienia o 541 procent, o czym mówił ekspert do spraw trendów z Tumblra - przytacza dane rozmówczyni Martyny Ogonek. 

Jednak można powiedzieć, że serce hashtagu cottagecore bije na Instagramie i TikToku. Tam oprócz zdjęć odnajdziemy też np. poradniki jak się ubrać w wiejskim stylu. 

pixabay lampiony 1200.jpg
Lampiony szczęścia - źródło nieszczęścia

Upieczony w domu chleb, świeże kwiaty w wazonie, tradycyjne rzemiosło - to wszytko może być cottagecore. 

- To trend sztucznie wykreowany w sieci, ale pozwala nam na bycie każdego dnia inną osobą - mówi dziennikarka magazynu "Elle". - Po stresującym dniu w pracy zajęcia, które wpisują się w ten trend potrafią być doskonałą terapią, relaksem - dodaje. 

Kamil Jasieński zauważa, że mimo że mamy XXI wiek, to pionierką tego trendu możemy nazwać Marię Antoninę, która lubiła udawać, że prowadzi wiejskie życie. Wybudowała nawet  azyl na terenie Wersalu, przebierała się za pasterkę i miała farmę, którą jednak sama się nie zajmowała. 

Wyświetl ten post na Instagramie.

duck

Post udostępniony przez 🍄 𝒻𝓁ℴ𝓌ℯ𝓇 𝒻𝒶ℯ 🍄 (@cottagecoreee)

Prowadzący ostrzega jednak, że cottagecore wraz z jesienią może odejść w zapomnienie, bo znów wrócą jesieniary. 

Młodzieżowe słowa roku 2019 >>>


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek 

Data emisji: 03.09.2020

Godzina emisji: 7.16

pj

Czytaj także

Rzucić wszystko i wynajmować pokoje? Jaka jest współczesna agroturystyka?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 15:44
Agroturystyka to popularna forma wypoczynku, więc może iść w tym kierunku? Jak to jest prowadzić dom otwarty, czy da się z tego żyć i czy mając gości jest szansa na odrobinę prywatności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plan B. "Słomiany Zapał" w Borach Tucholskich

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2020 14:00
Kiedyś - marzenie. Dziś - dom nad jeziorem w Borach Tucholskich. Marta Rybczyńska opowiada o "Słomianym Zapale", który stał się życiową pasją. 
rozwiń zwiń