Plan B. Od czego zaczyna się nowe życie?

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 20:18
W życiu wielu z nas pojawia się moment, w którym chcemy zupełnie przemeblować swoją rzeczywistość. Jedni zmieniają pracę, inni miasto, część szuka swojego miejsca za granicą. Piotr Lichniak i Łukasz Witkowski wyjechali w Góry Izerskie, które spodobały im się tak bardzo, że postanowili zostać tam na dłużej.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Stocksnap/Pixabay

disneyland 1200 pap.jpg
Muzeum ojca Myszki Miki i chińskie spojrzenie na kulturę... we Włoszech

Rozmówcom Oli Opali udało się zrealizować plan, o którym od czasu do czasu marzy wielu z nas. Piotr Lichniak i Łukasz Witkowski nie tylko rzucili wszystko i wyjechali w góry, ale postanowili się tam osiedlić i stworzyć miejsce otwarte dla ludzi podobnie jak oni ceniących bliskość natury i kulturę. Izery to prawie zupełnie dzikie miejsce, część Polski, w której człowiek osiedlił się stosunkowo późno. - Tu czuć zapach rzepaku, można zachłysnąć się niesamowitą przestrzenią. Mijasz dziesiątki opuszczonych budynków, dolinę pałaców i ogrodów, w których przez setki lat wypoczywali książęta - opisywał Łukasz Witkowski.

Posłuchaj
04:03 _PR4_AAC 2020_07_01-11-42-06.mp3 Przeprowadzka na wieś. "Uczy cierpliwości i tego, że nie wszystko od nas zależy" (Stacja kultura/Czwórka) 

Dom wypełniony jest designem od młodych polskich projektantów, posiada też ogromny ogród z widokiem na Góry Kaczawskie, czyli polską krainę wygasłych wulkanów. - W moim przypadku przeprowadzka na wieś nie była ucieczką. Chciałem rozpocząć nowy etap w życiu. Ale życie z dala od miasta to nie zawsze sielanka - opowiadał. 

Prowadzenie agroturystyki to dla gospodarza często praca od rana do późnego wieczora. Tu trzeba było zadbać o wykopanie studni głębinowej, naprawić w środku nocy niedziałający piec, co tydzień kosić trawę, która rośnie w błyskawicznym tempie. Zimą teren należy dokładnie odśnieżyć. - Życie na wsi uczy cierpliwości i zrozumienia, że nie wszystko jest zależne od nas. Pracuję dwa razy więcej i zarabiam dwa razy mniej niż w Warszawie, ale jestem sto razy szczęśliwszy - podsumowywał. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 1.07.2020

Godzina emisji: 11.44

ac


Czytaj także

Odpowiedzialna i przyjazna Ziemi moda. Jak to się robi?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 17:32
- W ciągu ostatnich lat wiele zmieniło się w branży odzieżowej w Polsce, widać zmianę nastawienia m.in. w kwestiach eksploatacji przez świat mody zwierząt. Wiele osób działa na rzecz etyki i empatii - mówiła dr Magdalena Płonka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Samozbiory. Wielkie emocje mieszczuchów na polu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 19:40
Nie tylko susza, czy gwałtowne zjawiska pogodowe, ale także brak pracowników sezonowych może zniweczyć trud plantatorów i sadowników. Dlatego coraz więcej plantacji i sadów otwartych jest dla tych, którzy chcą sami zapełnić owocami swoje koszyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozsądne kupowanie. Joanna Glogaza: nie oddawaj swoich danych w zamian za zniżkę na buty

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2020 14:02
"Wychodząc z mody" to przewodnik po slow fashion. Autorka o swojej książce mówi, że to kompendium wiedzy, które krok po kroku pomoże czytelnikowi w nauczeniu się rozpoznawania dobrej jakości produktów, zorganizowaniu garderoby i pozdbyciu się ze swojego otoczenia niepotrzebnych przedmiotów. Jak sama pisze - zdradza w niej sposoby nie tylko na uporządkowaną szafę, ale i na uporządkowane życie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Farma w mieście - zgodnie z rytmem natury

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 13:03
Wielu wciąż podchodzi sceptycznie do kwestii zmian klimatycznych oraz globalnego ocieplenia.  Większość ekologicznych inicjatyw pochodzi od samorządów oraz zaniepokojonych obywateli, którzy chcą dołożyć swoją cegiełkę do ratowania naszej planety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Halarewicz: darcie prac wyzwala we mnie pozytywne emocje

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 15:50
- Moje prace najpierw maluję w głowie. To proces dość bolesny, bo często wyobrażenie nie idzie w parze z umiejętnościami. I ciągle jeszcze zdarza mi się pomyśleć "o, tego nie potrafię" - przyznaje Anna Halarewicz, jedna z najbardziej znanych ilustratorek mody w Polsce. 
rozwiń zwiń