Polski Pakt Plastikowy - dla plastiku, ale wielorazowego

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 14:13
Został zawiązany Polski Pakt Plastikowy - jego cel to zmiana podejścia do materiału, jakim jest plastik. Sygnatariusze paktu mówią o ograniczeniach w produkcji tego tworzywa i jego wielorazowym użyciu. 
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Teerasak Ladnongkhun
shutterstock ekologia komputer KaryB 1200.jpg
Cyfrowa ekologia. "Gdy lajkujesz zdjęcia, zanieczyszczasz planetę"

Od lat 50. XX wieku na świecie wytworzyliśmy blisko 10 miliardów ton plastiku. Niestety plastik, w większości po jednorazowym użyciu, trafiał na wysypiska śmieci albo do oceanów. Ten problem, także w Polsce, zauważyli przedstawiciele biznesu, organizacje pozarządowe, świata nauki i konsumenci. We wrześniu powstał Polski Pakt Plastikowy. 


Posłuchaj
04:13 czwórka pierwsze słyszę 28.09.2020.mp3 O Polskim Pakcie Plastikowym opowiada Małgorzata Greszta, inicjatorka powołania PPP (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 
Polski Pakt Plastikowy stawia sobie za cel zmianę obecnego modelu wykorzystywania tworzyw sztucznych w opakowaniach. - To jest partnerstwo firm, organizacji pozarządowych, instytucji naukowych, organizacji biznesowych po to, aby wspólnie działać, wspólnie szukać nowych rozwiązań. Jest to inicjatywa zawiązania właśnie pod parasolem kampanii 17 celów, która ma mobilizować biznes w Polsce do podejmowania wspólnych działań na rzecz realizacji agendy 20/30 - mówi Małgorzata Greszta, inicjatorka powołania PPP. - Pakt stał się też częścią Plastic Pact Network - jesteśmy 8 krajem na świecie, który dołączył do tego Networku - dodaje. 

Środowiska naukowe i biznesowe zrzeszone w pakcie chcą odciążyć klimat do 2025 roku. - Postawiliśmy sobie 6 celów, jak jako biznes, we współpracy z innymi partnerami, chcielibyśmy zmieniać opakowania i zmierzyć z wyzwaniami środowiskowymi - mówi przedstawicielka sygnatariuszy. - Te cele dotyczą zarówno pozbywania się nadmiernych opakowań, jak i  projektowania opakowań, tak by nadawały się do recyklingu. Będziemy pracować nad różnego rodzaju kampaniami, by podnieść atrakcyjność naszych działań - dodaje. 

Czytaj także:

Susza.jpg
Rekordowa susza. Czy zabraknie nam wody?

Przedstawiciele paktu stawiają na stworzenie obiegu zamkniętego, w którym nie dochodziłoby do zaśmiecania świata materiałami jednorazowymi, niezdatnymi do przetwarzania. Będziemy się przyglądać potrzebom z perspektywy poszczególnych branż - wyjaśnia rozmówczyni Mateusza Kulika. - Zmiany są potrzebne na każdym etapie - dodaje. 

Przedstawiciele Polskiego Paktu Plastikowego nie chcą walczyć z plastikiem, a zmienić podejście do używania tego materiału. - Za 5 lat chcemy wytwarzać o 30 procent mniej plastiku i zmieniać nawyki konsumentów - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

ProwadziMateusz Fusiarz

Materiał: Maciej Wójcik

Data emisji: 28.09.2020

Godzina emisji: 7.16

pj/kul

Czytaj także

#plasticfromplants. Czym jest biodegradowalny plastik?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 18:52
Według danych ONZ 90 procent zanieczyszczeń znajdujących się w oceanach to tworzywa sztuczne. W ogromnych ilościach pochłaniają je zwierzęta morskie, coraz częściej - pod postacią mikrowłókien - trafiają na nasz talerz. Odpowiedzią na jednorazówki ma być bioplastik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

COVID-19 wywołał... tsunami plastiku

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 10:58
Panująca pandemia koronawirusa sprawiła, że więcej zużywamy plastiku i jednorazowych produktów. Spowodowane jest to m.in. obowiązkiem noszenia maseczek i jednorazowych rękawiczek. 
rozwiń zwiń