Pulsoksymetr mierzy saturację. Czy w czasie pandemii jest niezbędny?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 09:51
Ministerstwo Zdrowia codziennie informuje o nowej liczbie zakażonych koronawirusem. A my, dbając o swoje zdrowie, coraz częściej interesujemy się takimi sprzętami jak pulsoksymetry czy koncentratory tlenu. Czy w czasie epidemii warto je mieć?
Pulsoksymetr
Pulsoksymetr Foto: pixabay

student komputer smutek pandemia maska 1200.jpg
Porada online na uczelni - gdy łapie Cię kryzys i lęk

Zainteresowanie tymi urządzeniami rośnie. Dziś w aptekach niełatwo je dostać. Pulsoksymetr zmierzy nam puls i saturacje. Użycie koncentratora tlenu to już leczenie, więc niezbędna jest konsultacja lekarska. 


Posłuchaj
03:46 czwórka pierwsze słyszę 12.11.2020 pulsoksymetr.mp3 Do czego służą pulsoksymetr i koncentrator tlenu? Czy warto mieć je w domu? (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Pulsoksymetr to urządzenie, które sprawdza, jaka jest aktualna saturacja tlenem, czyli jakie jest wysycenie tlenem krwi tętniczej. Prawidłowa wynosi między 95 a 98 procent - mówi doktor Michał Mularczyk, internista i kardiolog interwencyjny.

- Jeśli chodzi o koncentrator tlenu, to jest to urządzenie do leczenia, powinno być wykorzystywane tylko i wyłącznie po rozpoznaniu choroby, która wymaga leczenia tlenem, bo tlen jest lekarstwem. Tak jak każde lekarstwo - w nadmiarze może szkodzić - dodaje profesor Marek Postuła z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Sprawdź także:

SARS CoV-2 to choroba, która uszkadza nam płuca, wymianę tlenową. - Objawem, który często obserwowany jest u pacjentów z rozwiniętą chorobą COVID-19, jest obniżenie saturacji, czyli tego utlenowania - mówi profesor. - Stąd też są takie hipotezy, że narzędziem, które pozwala na wczesne rozpoznanie ciężkiej infekcji COVID, jest ocena saturacji krwi - pomiar domowy pulsoksymetrem - dodaje.

Czytaj także: 

Ceny pulsoksymetrów poszybowały jednak ostatnio w górę. Możemy odnotować tu wzrost o 100, a nawet 200 procent. Wszystko przez ogromne zainteresowanie tymi urządzeniami, każdy chce zapewnić swojej rodzinie komfort. 

Lekarze podkreślają, że nie jest to urządzenie niezbędne, ale też nie odradzają zakupu. - W niektórych domach na pewno pulsoksymetry się przydadzą - dodają. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Mateusz Kulik

Data emisji: 12.11.2020

Godzina emisji: 8.27

pj/kul

Czytaj także

Zdalny respirator - wynalazek polskich naukowców do walki z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2020 15:16
Urządzenie do walki z koronawirusem "RespiSafe" stworzyli naukowcy z Politechniki Śląskiej. Nowy sprzęt medyczny ma pozwolić lekarzowi na monitorowanie wielu pacjentów jednocześnie, zdalnie, czyli przez internet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aplikacje do walki z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 10:08
Z jednej strony są proste i przydatne, bo informują nas o tym, czy zetknęliśmy się z osobą zakażoną. Z drugiej - są także kontrowersyjne, bo wymagają od nas podania bardzo wielu danych.
rozwiń zwiń