Noszenie maseczki a stan zdrowia. Naukowiec: nie ma negatywnego wpływu

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 13:38
Jeden z wrocławskich naukowców przeprowadził eksperyment na sobie: przez trzy godziny bez przerwy siedział przy biurku w szczelnie założonej maseczce. A potem sprawdził, jak - i czy w ogóle - zmieniła się kondycja jego organizmu. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Maridav/ Shutterstock

pulsoksymetr pixabay 1200.jpg
Pulsoksymetr mierzy saturację. Czy w czasie pandemii jest niezbędny?

Jak się okazuje, parametry życiowe podczas noszenia maseczki nie ulegają pogorszeniu. - Noszenie maseczki przez trzy godziny pracy biurowej nie spowodowało niedotlenienia czy zwiększenia poziomu CO2 w organizmie - mówi ratownik medyczny i nauczyciel akademicki z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Jarosław Sowizdraniuk.

Posłuchaj
04:11 _PR4_AAC 2020_11_24-06-13-12.mp3 Długotrwałe noszenie maseczki - jakie ma konsekwencje? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Jarosław Sowizdraniuk zmierzył się z niektórymi "covidowymi mitami". Jego eksperyment wykazał, że noszenie maseczki nie wpływa na przebieg parametrów życiowych, poziom dwutlenku węgla w organizmie, ani nie przyspiesza oddechu i nie prowadzi do zaburzeń prac serca ani - jak wymieniał - "grzybicy płuc". - Większość z nas ma świadomość tego, że noszenie maseczek zmniejsza ryzyko przenoszenia wirusa, ale pojawiają się także informacje dotyczące szkodliwości, jeśli robimy to zbyt długo - tłumaczył naukowiec. - Chciałem sprawdzić, czy to prawda i udowodnić to. 

Czytaj także: 

Jak tłumaczył Jarosław Sowizdraniuk, przed swoim eksperymentem sam pełen był obaw o zdrowie. - Obawiałem się, że jeśli będę nosił maseczkę długo bez przerwy, niektóre z takich objawów wystąpią. Jednak nic takiego nie miało miejsca - tłumaczył rozmówca Czwórki. Jak podkreślał, noszenie maseczki pomaga przede wszystkim uchronić osoby, które spotykamy przed ewentualnym zarażeniem od nas. - Jeśli potencjalnie jesteśmy nosicielami, zapobiegamy w ten sposób przenoszeniu wirusa dalej. Natomiast objawy, m.in. zawroty czy bóle głowy, to po prostu wyłącznie subiektywne odczucia - mówił ekspert.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Mateusz Kulik

Data emisji: 24.11.2020

Godzina emisji: 6.27

kd

Czytaj także

Aplikacje do walki z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 10:08
Z jednej strony są proste i przydatne, bo informują nas o tym, czy zetknęliśmy się z osobą zakażoną. Z drugiej - są także kontrowersyjne, bo wymagają od nas podania bardzo wielu danych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pulsoksymetr mierzy saturację. Czy w czasie pandemii jest niezbędny?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 09:51
Ministerstwo Zdrowia codziennie informuje o nowej liczbie zakażonych koronawirusem. A my, dbając o swoje zdrowie, coraz częściej interesujemy się takimi sprzętami jak pulsoksymetry czy koncentratory tlenu. Czy w czasie epidemii warto je mieć?
rozwiń zwiń