Porada online na uczelni - gdy łapie Cię kryzys i lęk

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 08:28
Polskie szkoły wyższe odnotowują duże zapotrzebowanie na oferowaną przez nie pomoc psychologiczną. Problemy z kondycją psychiczną zgłaszają i wykładowcy, i studenci wielu uczelni. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Pheelings media
shutterstock_1023731794 warzywa superfoods 1200.jpg
Dieta dla odporności. Sięgaj po super foods

Pandemia koronawirusa negatywnie odbiła się na życiu studenckim. - Z niektórymi osobami na żywo nie widziałam się od marca. Tracimy wiele kontaktów. Ja też widzę u siebie częściej występujące przygnębienie, brak motywacji - mówi Aleksandra, studentka jednej z warszawskich uczelni. - Kiedyś mogłam się uczyć cały wieczór, a teraz po 2 godzinach nie mam siły. Takie sytuacje obserwowałam już wiosną - dodaje. 


Posłuchaj
03:44 czwórka pierwsze słyszę 10.11.2020.mp3 Jak studenci mogą skorzystać z pomocy psychologicznej w czasie pandemii (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Czytaj także: 

Wiele uczelni wyższych zdecydowało się na podjęcie inicjatyw, które za cel obrały sobie pomoc psychologiczną studentom. 

- Dziś, to co wpływa na nas to na pewno lęk związany z sytuacją pandemii - mówi Agata Rudnik z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. - W marcu, kwietniu poziom lęku był wysoki, potem liczba osób zgłaszających się do nas spadła, a teraz znów widzimy, że poziom lęku jest wysoki. Rośnie też poziom frustracji. Dodatkowym wyzwaniem są zajęcia online. To nie sprzyja studentom - dodaje. 

Agata Rudnik zauważa równie, że dużo trudniej jest też osobom, które wcześniej zmagały się z jakimi psychologicznymi problemami. - Występujące wcześniej zaburzenia w zamknięciu przybierają na sile. 

📢 Pracownicy Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, wspólnie z doktorantami, studentami i absolwentami,...

Opublikowany przez Uniwersytet Gdański Środa, 18 marca 2020

nastolatka młodzież smutek depresja 1200.jpg
Lockdown, godzina policyjna - koronawirus na świecie

Online i anonimowo

Studenci z pomocy mogą skorzystać online. Gdańska uczelnia otwarta jest na wszelkie formy kontaktu. - Staramy się na bieżąco odpowiadać na potrzeby. Pomoc jest bezpłatna i anonimowa - mówi przedstawicielka UG. 

Podobne inicjatywy pomocy psychologicznej dla studentów i pracowników wprowadziły też: Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Politechnika Łódzka czy Uniwersytet Warszawski. 

Sprawdź także:


shutterstock miasto ludzie 1200.jpg
Przyszłość wielkich miast. Co się zmieni po pandemii?


- Kontynuujemy tradycję Akademickiego Ośrodka Psychoterapii i staramy się zapewnić podstawową opiekę psychologiczną studentom, doktorantom, ale i pracownikom naszej uczelni - mówi dr Szymon Chrząstkowski z Centrum Pomocy Psychologicznej UW. - Zainteresowanie tą pomocą rośnie, co widać po liczbie zgłaszających się do nas osób. 

Posłuchaj także:


Przypominamy o naszych dyżurach kryzysowych online. Studenci i pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego mogą skorzystać z...

Opublikowany przez Centrum Pomocy Psychologicznej Uniwersytetu Warszawskiego Piątek, 30 października 2020

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Mateusz Kulik

Data emisji: 10.11.2020

Godzina emisji: 6.15

pj

Czytaj także

Rygor sanitarny w akademikach i zajęcia online - co zmieni się dla studentów?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 11:45
Każda z uczelni podejmuje własne decyzje, dotyczące nowego roku akademickiego. Najczęściej zajęcia odbywać się będą w trybie mieszanym: w mniejszych grupach - stacjonarnie, w większych, np. wykłady - zdalnie. Jednak na przykład Uniwersytet Warszawski cały zimowy semestr zamierza przeprowadzić online.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aplikacje do walki z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 10:08
Z jednej strony są proste i przydatne, bo informują nas o tym, czy zetknęliśmy się z osobą zakażoną. Z drugiej - są także kontrowersyjne, bo wymagają od nas podania bardzo wielu danych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

#StudenciDlaZdrowia - studenci dla studentów

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 16:36
Społeczność studencka postanowiła się zjednoczyć w trudnym czasie pandemii. Niezależne Zrzeszenie Studentów stworzyło projekt #StudenciDlaZdrowia, by wesprzeć żaków w utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej i fizycznej.  
rozwiń zwiń