Right2water - dla ludzi i wody. Inicjatywa obywatelska staje się prawem

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 09:45
Parlament Europejski poparł dyrektywę w sprawie wody pitnej, Right2water. Będzie to pierwsza  europejska inicjatywa obywatelska, która stanie się prawem. Jej celem jest zapewnienie lepszego dostępu do wysokiej jakości wody wodociągowej.  
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock
wegetarianizm dieta warzywa 1200.jpg
Weganizm rośnie w siłę. "Dzieci pokolenia Z będą w stu procentach weganami"?

Minęło już 20 lat o wejścia w życie pierwszej unijnej dyrektywy w sprawie wody pitnej. Europejczycy zdecydowali, że czas ją zaktualizować. Stworzono inicjatywę Right2water, która poparło blisko 2 miliony obywateli Unii Europejskiej. 


Posłuchaj
03:53 Czwórka Pierwsze słyszę 5.01.2021 woda.mp3 Right2water - inicjatywa obywatelska, która staje się prawem. Jak poprawić jakość i dostępność kranówki (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Według szacunków Komisji Europejskiej wprowadzenie nowej dyrektywy pozwoli zmniejszyć zużycie wody butelkowanej o 17 procent. Co oznacza oszczędności obywateli oraz mniej plastikowych śmieci. -Biorąc pod uwagę ilość plastikowych odpadów, które trafiają do środowiska, to te 17 procent ma bardzo duże znaczenie - mówi Joanna Szubierajska, redaktor naczelna portalu Ekologia.pl. - Plastik, mimo że może zostać poddany recyklingowi, jest często w nieodpowiedni sposób utylizowany. Dużo plastikowych odpadów trafia do środowiska.

Jeżeli obywatele UE przerzucą się na wodę z kranu to będzie to duża korzyść dla środowiska, naszych portfeli i naszego zdrowia Joanna Szubierajska

Zgodnie z nową dyrektywą państwa członkowskie Unii Europejskiej będą musiały zapewnić nieodpłatny dostęp do wody pitnej w budynkach publicznych. Klienci restauracji i innych punktów gastronomicznych mają otrzymywać wodę do picia za darmo lub za niską opłatą. 

Aby zachęcić ludzi do picia kranówki, zamiast wody butelkowanej, jakość wody z kranu ma zostać poprawiona poprzez nałożenie surowszych limitów na niektóre zanieczyszczenia, w tym ołów.

- Faktem jest, że boimy się troszeczkę kranówki, bo wciąż krąży wiele mitów jej dotyczących - mówi Magdalena Czyrynda-Koleda, dietetyk poradni z Kaloriami na Pieńku. - Mówi się, że to woda niezdrowa. Dziś ta woda jest oczyszczona, zanim trafi do naszego kranu jest chlorowana by nas chronić przed patogenami - podkreśla. 


woda shutter 1200 SJ Travel Photo and Video.jpg
Czysta woda (nie) dla każdego

Specjalistka zwraca też uwagę na kwestię rur, którymi woda dociera do naszych kranów z wodociągów. Jeśli kanalizacja jest starsza, to wydaje się być najsłabszym elementem transportu wody. - Jakość rur ma duże znaczenie - mówi rozmówczyni Martyny Ogonek. - Jeśli kanalizacja jest nowa, to nie musimy się niczego obawiać. Przy starych rurach strach może być uzasadniony. 

Na te obawy odpowiedzią są też zapisy inicjatywy Right2water, które zobowiązują państwa członkowskie do eliminowania tego problemu. Dodatkowo państwa członkowskie UE mają też poprawić dostęp do wody bieżącej grupom znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej: osobom w kryzysie bezdomności, mniejszościom czy uchodźcom.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 05.01.2021

Godz. emisji: 06.12

pj

Czytaj także

Darmowe gry pomogą Brytyjczykom przetrwać lockdown?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 10:34
Brytyjscy naukowcy dowodzą, że gry wideo mogą pomóc w zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wszystko dzięki temu, że wciągają graczy na wiele godzin w swój świat i czas na kwarantannie płynie szybciej, a wyjścia z domu nie kuszą tak mocno. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Yindies czyli yuppies z XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 12:34
Powraca moda z lat 80. Nie chodzi jednak o neonowe leginsy czy tapiry, ale styl jaki panował wówczas na Wall Street. Jak będzie on wyglądał w wykonaniu yindies - czyli young ironic nostalgic dresser? 
rozwiń zwiń