Morsowanie. Czy rzeczywiście jest zdrowe?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 13:32
Czy rzeczywiście morsowanie jest tak zdrowe, jak powszechnie się uważa? - Dzięki takim praktykom szybko czujemy się dużo lepiej - tłumaczy lekarz Anna Plucik-Mrożek, specjalista chorób wewnętrznych.
Morsy
MorsyFoto: Tramp5/shutterstock.com

Morsowanie 663 Galus.jpg
Morsowaliśmy, zanim to było modne! Czwórka w lodowatej wodzie

Jak zaznacza socjolog Justyna Pokojska, na popularność zanurzania się w wodzie przy minusowych temperaturach wpływ ma kilka czynników. - Po pierwsze to wymiar praktyczny: spotkania plenerowe są bardzo atrakcyjne, bo to właściwie jedyny sposób nadrobienia zaległości towarzyskich w dobie pandemii - tłumaczyła ekspert. Drugim czynnikiem jest chęć przynależenia do grupy osób morsujących, która stale się powiększa. - Dużym elementem dyskursu jest ogromna dbałość o ciało, dobrostan, zdrowie. Mówi się o tym, że morsowanie to z jednej strony przyjemność, ale z drugiej - właśnie sposób na to, by znakomicie o siebie zadbać - wyliczała.

Posłuchaj
03:59 _PR4_AAC 2021_01_25-08-44-14.mp3 Jak działa morsowanie na nasze ciała i czy rzeczywiście jest tak zdrowe? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Inga Gedrovicha shutterstock morsowanie 1200.jpg
Morsowanie. "Zimna woda zdrowia doda"

Rozgrzewka przed morsowaniem powinna trwać od 20 do 30 minut i może towarzyszyć naszemu codziennemu treningowi. Do morsowania należy także odpowiednio się przygotować, dobierając właściwy strój. - Dobrze mieć ze sobą rękawiczki i czapkę, a po wyjściu z wody szybko założyć ciepłe skarpety i buty - tłumaczyła lekarz Anna Plucik-Mrożek, specjalista chorób wewnętrznych. Jak podkreślała w wyniku morsowania, czyli intensywnej aktywności fizycznej, podnosi nam się odporność. - Wydziela się oczywiście kortyzol, co jest działaniem podobnym jak podczas reakcji stresowej, ale także dopamina, serotonina i endorfiny, co sprawia, że szybko czujemy się dużo lepiej - mówiła ekspert. Jednak przed morsowaniem warto skonsultować się z lekarzem i upewnić, że nie mamy żadnych przeciwwskazań, by wejść do lodowatej wody.

Posłuchaj także:

- Morsuję od trzech tygodni. Czy to działa? Dowiem się, jak będę miał 60 lat - podkreśla jeden ze słuchaczy Czwórki w antenowej sondzie. - Morsowanie sprawia, że ma się taki wybuch dobrej energii, jesteśmy zadowolone cały dzień - mówiły słuchaczki.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Małgorzata Jakubowska

Data emisji: 25.01.2021

Godzina emisji: 8.30

kd/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chcesz zostać morsem? "To daje niesamowitą energię"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 12:00
Czapka, rękawiczki, buty neoprenowe, a przede wszystkim dobra kondycja i dużo odwagi, to właściwie wystarczy, by zostać morsem. - Woda, do której wchodzimy ma 1-2 stopnie Celsjusza - mówi Ewelina Pawlak, która robi to już trzeci sezon.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Morsowanie. "To dobry sposób, by wygrać zdrowie"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 14:06
Morsowanie to wchodzenie nago, albo prawie nago, do lodowatej wody. Sezon dla ludzi, którzy żyją tą pasją, trwa właściwie od początku października. 
rozwiń zwiń