Masz firmę? Warto, abyś w czasie pandemii sięgnął po wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 09:00
To już ostatni dzwonek na złożenie wniosku o przyznanie środków z Tarczy Finansowej 2.0, z której mogą skorzystać przedsiębiorcy dotknięci skutkami koronawirusa. Odpowiedzialni za program przekonują, że składając wniosek w poniedziałek, już we wtorek uzyskamy odpowiedź, a jeśli będzie pozytywna, to pieniądze na koncie zobaczymy już w piątek. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

komputer haker stock 1200.jpg
Jak prywatne komputery mogą działać w służbie nauki?

By skorzystać z Tarczy Finansowej 2.0, trzeba się jednak pospieszyć. Wnioski przyjmowane są jedynie do 28 lutego. Do tej pory do polskich firm z tego instrumentu trafiło już ponad 6 miliardów złotych, a do dyspozycji jest jeszcze 7 miliardów (łącznie 13). 


Posłuchaj
03:37 czwórka pierwsze słyszę 23.02,2021.mp3 Jak skorzystać ze wsparcia Tarczy Finansowej 2.0 - podpowiadają eksperci (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Z tarczy antykryzysowej 2.0 mogą skorzystać mikro-, mali i średni przedsiębiorcy. - Tarcza umożliwia przedsiębiorcom poszkodowanym przez pandemię uzyskać subwencje, które będą mogły być w całości umorzone - podkreśla Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. - Mikrofirmy mogą otrzymać 18 albo 36 tysięcy złotych na jednego zatrudnionego, a małe i średnie przedsiębiorstwa mogą liczyć na pokrycie 70 procent strat za okres listopad-marzec - wyjaśnia. 

Średnio, jak wynika z danych PFR, do mikrofirm trafia pomoc w wysokości 86 tysięcy złotych. Do małych i średnich - 626 tysięcy. - To istotne wsparcie, po które warto sięgnąć - uważa Jakub Bińkowski ze Związku Pracowników i Pracodawców.

Nie ulega wątpliwości, że Tarcza Finansowa to kluczowy mechanizm wspierający przedsiębiorców w okresie obowiązywania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa Jakub Bińkowski

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, zwraca uwagę, że skala wsparcia jest spora i warto zainteresować się możliwością skorzystania z niego. 

Wiceprezes PFR, Bartosz Marczuk wyjaśnia, że aby skorzystać z pomocy finansowej, trzeba spełniać 3 warunki:

  • Firma na koniec 2019, lub lipca 2020 roku, zatrudniała na etacie co najmniej jedną osobę
  • Firma odnotowała co najmniej 30-procentowy spadek przychodu (w okresie 2019-2020)
  • Firma działa dokładnie w branży, która jest objęta tarczą finansową

Zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami wsparciem objęte są 54 branże, m.in. gastronomia, hotelarstwo, nauka jeżyków obcych czy działalność klubów sportowych. 

Posłuchaj także:

Jeśli spełniamy wszystkie 3 warunki, to wniosek o pomoc możemy złożyć online, przez bankowość elektroniczną 17 banków, z którymi współpracuje PFR. 

Dostępne wnioski są formularzami prostymi, tak by maksymalnie ułatwić sięganie po pomoc. Nie wymagają też dodatkowych dokumentów, specjalnych załączników. Przedstawiciele PFR przekonują, że procedura rozpatrywania wniosków jest bardzo szybka, decyzję możemy dostać już dzień po przesłaniu dokumentów. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Robert Grzędowski

Materiał: Błażej Prośniewski

Data emisji: 23.02.2021

Godzina emisji: 7.15

pj

Czytaj także

The Awwwesomes. Odczarowują stereotypy kodowania

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 14:00
- Wbrew panującym opiniom społeczność programistów jest bardzo otwarta i chętnie dzieli się wiedzą - przekonują w Czwórce Agnieszka Naplocha i Marta Sztybor, założycielki The Awwwesomes, przed którymi języki HTML i CSS nie mają tajemnic.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłość jak z obrazka, czyli kochanie na Instagramie

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 13:00
Na szczęście zawsze dobrze się patrzy - mawiały nasze babcie i to na długo przed epoką social mediów. Dziś miłość nie tylko świetnie wygląda, ale też dobrze się "klika", co pokazują instagramowe profile światowych gwiazd.
rozwiń zwiń