Polskie Radio
Section05
tarcza antykryzysowa

Prezes BGK: nasz program pozwoli zrealizować inwestycje latami odkładane przez samorządy

Program Inwestycji Strategicznych, jako część Polskiego Ładu, ma pobudzić inwestycje we wszystkich polskich samorządach. A zwłaszcza w tych, które dotąd nie miały środków na inwestycje drogowe, edukacyjne, medycynę. Dzięki 95-procentowemu umorzeniu takiej subwencji jednostkom samorządu terytorialnego będzie łatwiej zgromadzić 5 procent wkładu własnego potrzebnego do uruchomienia inwestycji - powiedziała na antenie 1 Programu Polskiego Radia w audycji "Ekspres Gospodarczy", Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA BGK Polski Ład tarcza antykryzysowa samorząd inwestycji infrastrukturalne UE JST drogi medycyna szkoła

Prezes BGK: Fundusz Trójmorza jest szansą dla całego regionu. A położenie Polski ma znaczenie strategiczne dla takich inwestycji

- Już zrealizowaliśmy trzy projekty, a analizujemy kolejne 142 koncepcje inwestycyjne, związane z Funduszem Trójmorza - powiedziała w audycji "Ekspres Gospodarczy" radiowej Jedynki, prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka. BGK został dziś laureatem pierwszego miejsca w kategorii "Przełomowe rozwiązania" Nagród Gospodarczych Polskiego Radia. Bank został wyróżniony za rozwijanie ekonomicznych podstaw Trójmorza, prezes BGK jest przewodniczącą Rady Nadzorczej Funduszu Trójmorza.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA BGK Trójmorze inwestycje tarcza antykryzysowa Polskie Radio

Kościński: gospodarce potrzebne są pozytywne impulsy. Będą nimi inwestycje i konsumpcja

Nasz priorytet to stabilne finanse, szybki rozwój polskiej gospodarki i sukcesywny wzrost PKB - powiedział w poniedziałek podczas rozpoczęcia Europejskiego Kongresu Finansowego Online 2021 minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Tadeusz Kościński Ministerstwo Finansów pkb rating Polski Polski Ład COVID-19 tarcza antykryzysowa

Firmy coraz lepiej oceniają koniunkturę gospodarczą. Tak wynika z badań BGK i PIE

Wskutek zniesienia obostrzeń i otwarcia gospodarki przedsiębiorcy po raz pierwszy w tym roku pozytywnie oceniają koniunkturę w polskiej gospodarce - wynika z Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE i BGK. Rosną m.in. wskaźniki dotyczące wartości sprzedaży i liczby nowych zamówień w firmach.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA BGK Koronawirus w Polsce tarcza antykryzysowa sprzedaż detaliczna pkb produkcja przemysłowa produkcja eksport

Kilkadziesiąt tysięcy decyzji o umorzeniu subwencji PFR. 90 proc. firm utrzymało zatrudnienie sprzed roku

- W ubiegłym tygodniu PFR wydał pierwsze kilkadziesiąt tysięcy decyzji dotyczących umorzenia subwencji - poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Dodał, że wskaźniki umorzenia będą najprawdopodobniej na dość wysokim poziomie, bo w czasie pandemii większość firm utrzymała poziom zatrudnienia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antykryzysowa firma przedsiębiorstwo dotacje

Przenoszenie produkcji z Azji do Europy już się zaczęło.Polska może być jednym z beneficjentów tego procesu

Polska powinna skorzystać na zmianach w światowych łańcuchach dostaw, które zaczęły się wskutek pandemii – uważają ekonomiści, z którymi rozmawiał PAP. W ich dość zgodnej opinii wiele międzynarodowych korporacji przeniesie produkcję bliżej największych rynków zbytu, takich jak USA czy UE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel transgraniczny COVID-19 tarcza antykryzysowa eksport gus

Eksperci: możemy rozwijać się w tempie ponad 5 proc., ale musimy przestać bać się pandemii

Jeśli Polacy w kolejnych miesiącach przestaną bać się pandemii ,to będzie to klucz do wyraźnego zwiększenia konsumpcji. Jeśli będzie nadal rozwijał się eksport i dojdą inwestycje, to jeszcze w tym roku osiągniemy wzrost PKB powyżej 5 proc. Ale w drugim kwartale jest możliwy nawet dwucyfrowy wzrost PKB - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": ekonomista Marek Zuber i Mariusz Adamiak, dyrektor Biura ds. Strategii Rynkowych PKO BP.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antykryzysowa Koronawirus w Polsce pkb inflacja

Covid uderzył w hotelarstwo i turystykę. Wiele placówek ograniczyło działalność

W 2020 r. swoją działalność zawiesiło blisko 9,5 tys. hoteli i obiektów noclegowych, z czego aż blisko 9 tys. to noclegowe obiekty turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania. Skutki pandemii odczuły też wszystkie firmy i osoby związane z turystyką - m.in. biura podróży, obiekty turystyczne, agenci i przewodnicy - wynika z informacji zebranych przez wywiadownię gospodarczą Dun&Brandstreet.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA turystyka tarcza antykryzysowa hotel społeczeństwo

Semeniuk: wyrównujemy szanse Polaków i rozwijamy inwestycje

W Polskim Ładzie stawiamy przede wszystkim na wyrównywanie szans. W pięciu filarach, poza bardzo ambitnym Planem na Zdrowie, mówimy również m.in. o obniżeniu podatków dla 18 mln Polaków, o inwestycjach, które wygenerują ponad 500 tys. miejsc pracy, ale też będą wiązały się z różnymi ulgami dla mikrofirm, w tym na automatyzację – podkreślała w audycji "Rządy Pieniądza" wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polski Ład fundusze unijne Koronawirus w Polsce tarcza antykryzysowa

Eksperci: sprawa kredytów we frankach ma znaczenie dla klientów banków i systemu finansowego kraju

Po orzeczeniu Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych, nie należy spodziewać się, że jednoznacznie wskaże ono winnych po stronie banków lub frankowiczów. Umowy na kredyty walutowe mogły być sposobem na uzyskanie zdolności kredytowej i niższe odsetki. W umowach były niedozwolone klauzule, ale wielu klientom zabrakło wiedzy ekonomicznej - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA frank szwajcarski banki kredyty walutowe Koronawirus w Polsce tarcza antykryzysowa

Wiceprezes PFR: skala odbicia gospodarczego po kryzysie covidowym może przerosnąć nasze oczekiwania

- W najbliższych kwartałach czeka nas bardzo dobry czas, jeśli chodzi o koniunkturę - uważa wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Według niego jednym z czynników, który ma wpływ na stosunkowo dobre wyniki polskiej gospodarki jest "niesamowita żywotność polskich przedsiębiorców, ich umiejętności dostosowania się do trudnych warunków funkcjonowania".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb tarcza antykryzysowa przedsiębiorca firma