Polskie Radio
Section05
tarcza antykryzysowa

Zwroty z tarcz antykryzysowych. Wiceprezes PFR: pierwsze pieniądze będą mogły zostać wypłacone już latem

- Latem Polski Fundusz Rozwoju może zacząć wypłacać pieniądze na projekty w ramach Krajowego Planu Odbudowy - powiedział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk w wywiadzie dla "DGP". Dodał, że firmy już oddają lub oddadzą 40 proc. wypłaconego wsparcia z tarcz antykryzysowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma tarcza antykryzysowa zwrot pieniędzy Krajowy Plan Odbudowy finansowanie

"Wsparcie pomogło uniknąć fali bankructw". Marcin Klucznik o wpływie dwóch lat pandemii na polską gospodarkę

Wpływ pandemii na polską gospodarkę był bardzo zróżnicowany. W 2020 r. widzieliśmy dużą recesję, natomiast w 2021 r. pomimo pandemii mieliśmy bardzo silne odbicie gospodarcze - mówił w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Klucznik, analityk z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pandemia wzrost gospodarczy pkb tarcza antykryzysowa COVID-19 Koronawirus w Polsce gospodarka polska

Wiceprezes PFR: bez tarcz antykryzysowych spadek PKB byłby większy

- Wprowadzone przez rząd tarcze finansowe PFR skutecznie chroniły miejsca pracy oraz ograniczyły spadek polskiego PKB z powodu pandemii do minus 2 procent, gdy średnia unijna wynosiła minus 5 procent, a były kraje z jeszcze większym spadkiem PKB - powiedział Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju w programie "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA COVID-19 tarcza antykryzysowa pracodawcy pracownicy pkb

Niemcy boleśnie doświadczeni przez pandemię. Niemal połowa gospodarstw domowych straciła dochody lub oszczędności

Pandemia uderzyła finansowo w Niemców bardziej, niż się spodziewano. 43 proc. wszystkich gospodarstw domowych deklaruje, że straciło w tym czasie dochody lub oszczędności - wynika z danych Centrum Europejskich Badań Gospodarczych. Aż co szóste gospodarstwo domowe potrzebujące pomocy nie otrzymało jej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA COVID-19 tarcza antykryzysowa pomoc społeczna Niemcy ŚWIAT Europa koronawirus

Ponad połowa firm uzyskała wsparcie publiczne. EBI: pomimo trudnych okoliczności, widoczna jest poprawa nastrojów

Sześć na dziesięć firm (61 proc.) w Polsce otrzymało jakąś formę wsparcia finansowego w odpowiedzi na COVID-19. To nieco więcej niż średnia UE, wynosząca 56 proc. - wynika z raportu Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Według analizy w 2021 roku przedsiębiorcy bardziej optymistycznie podchodzili do planowania i realizacji swoich działań.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bank badania rynku firma finansowanie przedsiębiorstwo inwestycje tarcza antykryzysowa

POMOC DLA FIRM Tarcza antykryzysowa. Firmy z kolejnych branż mogą składać wnioski o wsparcie

- Od dziś przedsiębiorcy z określonych branż mogą skorzystać z kolejnej tarczy antykryzysowej i wystąpić o zwolnienie z opłacania składek, a także skorzystać ze świadczenia postojowego. Pomoc przeznaczona jest dla firm, które musiały przerwać działalność w związku z aktualnie obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi - mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Zobacz więcej na temat:  firma tarcza antykryzysowa GOSPODARKA POLSKA obostrzenia

Do kiedy firmy muszą rozliczyć subwencję z Tarczy Finansowej PFR? Będzie dodatkowy termin

Od 18 do 23 stycznia br. zostanie uruchomiony dodatkowy termin na korekty i spóźnione wnioski rozliczenia dla MŚP w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0 - poinformował w piątek Państwowy Fundusz Rozwoju. Do czwartkowego wieczora dokumentów nie złożyło ok. 1500 z 7 tys. małych i średnich firm, które korzystały z Tarczy.
Zobacz więcej na temat:  tarcza antykryzysowa GOSPODARKA pandemia firma biznes COVID-19

Polska może nadal pomagać firmom z powodu COVID-19. Tak wynika z raportu Euler Hermes

Polska ma możliwość utrzymania polityki wsparcia i wolniejszego zaostrzania polityki fiskalnej w porównaniu do pozostałych krajów "gospodarek wschodzących" - uważają analitycy międzynarodowej firmy ubezpieczeniowej Euler Hermes. Ich zdaniem wpływ pandemii na światową gospodarkę słabnie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb dług publiczny COVID-19 tarcza antyinflacyjna tarcza antykryzysowa inwestycje finanse publiczne Europa Środkowo-Wschodnia inflacja