"Król dopalaczy" - historia istotna społecznie

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 13:22
Został nazwany "królem dopalaczy", a oskarżony m.in. o narażenie życia i zdrowia 16 tysięcy osób, z których pięć zmarło. Ekipa filmowców postanowiła opowiedzieć filmowo tę historię. W rolach głównych m.in.  Tomasz Włosok, Weronika Rosati, Łukasz Simlat czy Maciej Musiałowski. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/FabrikaSimf
liegmann odpowiedzialność 1200.jpg
Radość z małych rzeczy. 101 sposobów na szczęście

Posłuchaj
12:00 czwórka pierwsze słyszę 15.03.2021.mp3 Pat Howl, reżyser opowiada o filmie "Król dopalaczy" (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

- Historia "króla dopalaczy" to bardzo filmowa historia, ale im mocniej wgryzamy się w ten temat, tym okazuje się, że to historia niezwykle istotna społecznie - mówi Pat Howl, reżyser. W trakcie przygotowań do filmu zaczęły się do nas zgłaszać setki osób wspierających tę produkcję, ze względu na to, że przeszły przez piekło dopalaczy, czy uczestniczyły w tym procederze.

Tę historie trzeba opowiedzieć, takiej historii jeszcze w kinie nie było Pat Howl

Reżyser zdradza, że film ma pokazać, że: dopalacze wyniszczają zarówno tych, którzy je zażywają, jak i tych, którzy robią na nich biznes. Daleki jednak jest od moralizowania. - Na pewno nie chciałbym, żeby był to film moralizatorski, ale zależy mi żeby pokazać prawdziwa twarz dopalaczy, to co kryje się w kolorowych opakowaniach, z jakimi konsekwencjami człowiek może się mierzyć - wyjaśnia. - Chcę zauważyć dużo szerszy problem, ludzką hipokryzję, która temu wszystkiemu towarzyszyła, a dzięki której proceder mógł istnieć. Bez bierności społecznej to by się nie wydarzyło - podkreśla. 

Muzyka, scenariusz, aktorzy i fundusze

Scenariusz obrazu doceniają znawcy. Znakomici aktorzy wcielą się w role. Muzykę do "Króla dopalaczy" skomponuje Hania Rani. - Spotkaliśmy się, gdy Hania zaczynała, i ja zaczynałem w świecie filmowym. Zapałaliśmy do siebie miłością twórczą. Gdy dowiedziała się o tym filmie dołączyła do ekipy - zdradza gość Czwórki. 

Oddzielną sprawą jest produkcja i finansowanie filmu. Twórcy zgromadzili już część pieniędzy niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia, jednak do pomocy zachęcają kolejnych inwestorów. Chcą finansować obraz dzięki zbiórce crowfoundingowej. - Filmy się robi dla ludzi i chcemy, by był on stworzony z odpowiedzialnością społeczną. Zależy nam, żeby jak najwięcej ludzi w tym uczestniczyło - wyjaśnia reżyser. - Chcemy, żeby ten film był sfinansowany przez wiele osób, czas na zmianę w myśleniu o produkcji filmów - dodaje. 

Kinowa premiera "Króla dopalaczy" planowana jest na jesień 2022 roku. 

Król Dopalaczy/Zapowiedź kampanii filmu Król dopalaczy


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Gosia Jakubowska

Gość: Pat Howl (reżyser)

Data emisji: 15.03.2021

Godzina emisji: 8.14

pj

Czytaj także

Dopalacze - śmierć na wyciągnięcie ręki

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2015 08:00
Statystyki są alarmujące - rośnie liczba zatruć dopalaczami. W tym roku w Polsce z powodu przedawkowania tych środków zmarło już pięć osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak uzależniają się ludzie młodzi?

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 12:50
Poprawiają samopoczucie, "ulepszają" rzeczywistość, pomagają się odprężyć i uciec od trudności. Używki działają na krótką metę i zastawiają na nas wiele pułapek. 
rozwiń zwiń