Czy programistów zastąpią roboty?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 13:10
Bardzo często mówi się, że praca programisty to bardzo przyszłościowe zajęcie i ogromne pieniądze, więc warto myśleć o karierze w tej branży. Jest to jednak sektor, który bardzo dynamicznie się zmienia i rozwija. Może się okazać, że za kilkanaście lat programistów zastąpią roboty.
Komisja Europejska przewiduje, że do 2020 r. na europejskim rynku będzie ok. 800 tysięcy wakatów informatycznych.
Komisja Europejska przewiduje, że do 2020 r. na europejskim rynku będzie ok. 800 tysięcy wakatów informatycznych.Foto: Pixabay
dziewczyna telefon komórkowy F 1200.jpg
Będę influencerem. Preferencje zawodowe polskich nastolatków

 

- Branża IT jest bardzo dynamiczną branżą, a w zawodzie programisty, żeby być pożądanym pracownikiem na rynku trzeba ciągle się rozwijać i nadążać za najnowszymi trendami - mówi Kamila Szkwarek zarządzająca rekrutacją w jednej z firm świadczących usługi inżynierii produktów cyfrowych. -  Rzeczywiście są takie głosy, że sztuczna inteligencja zastąpi ich w pisaniu kodów. Są już nawet pierwsze przymiarki. Natomiast nie bójmy się tego, bo to jest przyszłość, która być może czeka nas za 20-30 lat. 


Posłuchaj
08:49 Czwórka/Pierwsze Słyszę - branża IT - 06.09.2021.mp3 Kamila Szkwarek z Global Logic opowiada o pracy programistów i przyszłości zawodów w branży IT (Pierwsze Słyszę/Czwórka)

Jak twierdzi specjalistka nawet wtedy maszyny nie zastąpią programistów w całości, będą wykonywały jedynie określony zakres ich pracy. - Jednak człowiek myślący i inteligentny jest nadal potrzebny. Chociażby, żeby kontrolować maszyny i sprawdzać to co piszą ucząc się - tłumaczy. - Muszą sprawdzać, czy to co zostało przez nie stworzone jest poprawne i nie zawiera błędów.  

Sprawdź także:

sztuczna inteligencja1200.jpg
FN Meka. Robot, który rapuje i podbija sieć

 

W ocenie gościa audycji języki programowania rozwijają się bardzo szybko, dlatego nie wystarczy już znajomość jednego z nich. W tej branży trzeba postawić na rozwój własny i podążanie za nowościami. - Osoba, która pracuje tylko w jednym języku zostaje w tyle i siłą rzeczy jest mniej konkurencyjna na rynku pracy. Dlatego uczestniczenie w wielu projektach z różnych branż w których można używać wielu technologii to jest to, co przyczynia się do rozwoju programistów - wyjaśnia.

Czytaj także:

Popyt na programistów IT był i jest bardzo duży. W dalszym ciągu według szacunków Kamili Szkwarek brakuje w Polsce kilkudziesięciu tysięcy programistów. Jednak jak zapowiada specjalistka obecnie idziemy w kierunku machine learning.

- Jest to obszar w  którym warto się kształcić i dokształcać, bo na to przez najbliższe lata będzie największy popyt - opowiada. - Obecnie są już takie programy, które potrafią identyfikować fragmenty kodu. Zaciągają je z już istniejących programów i na ich podstawie tworzą nowe rozwiązania i kody. Jednak czynnik ludzki jest niezbędny. Człowiek w dalszym ciągu będzie twórcą i kreatorem, który będzie tym zarządzał. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Kamila Szkwarek (zarządza rekrutacją w firmie Global Logic)

Data emisji: 06.09.2021

Godzina emisji: 8.15

aw


Czytaj także

Rynek pracy w "popandemicznej" przyszłości. Empatia i twarde kompetencje będą się liczyć

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 11:13
Wiele czynników wpływa na rynek pracy i jego zmiany. Pandemia jest tylko jednym z nich. Cały czas rozwijają się nowe technologie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Her Impact. O pozycji kobiet na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 18:50
Her Impact to platforma społecznościowa, która powstała w odpowiedzi na globalny problem społeczny, jakim jest słaba pozycja kobiet na rynku pracy. 
rozwiń zwiń