Bezpieczny etat czy własna firma? Wybory pokolenia Z i Y

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 10:52
Dziś najmłodsze pokolenie, zwane pokoleniem Z, wchodzi na rynek pracy. Z badań wynika, że młodzi częściej myślą o założeniu własnej firmy niż o pracy na etacie. 
Wzrost bezrobocia w dniach 1-20 lipca spadł o ok. 4 tys. mm
Wzrost bezrobocia w dniach 1-20 lipca spadł o ok. 4 tys. m/mFoto: Nata Bene/ Shutterstock
studenci nauka shutter1200 Antonio Guillem.jpg
Jaki zawód liczy się w pandemii?

Badania przeprowadzone w czerwcu 2021 roku przez inicjatywę "Urodzeni przedsiębiorcy" pokazują, jak zmienia się podejście do rynku pracy przeróżnych pokoleń. Młodsi odważniej myślą o własnej działalności, praca zdalna czy w formie hybrydowej też jest im niestraszna. 


Posłuchaj
06:25 czwórka pierwsze słyszę 06.07.2021.mp3 Młodzi na rynku pracy - jak ankietowani myślą o swojej przyszłości? (Czwórka/Pierwsze słyszę)

- Każdego dnia w Polsce powstaje 1000 nowych firm. W maju 2021 roku działalność rozpoczęło ponad 31 tysięcy nowych podmiotów, co wynika z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej - mówi Robert Rękas prezes zarządu Lewiatan Holding. - To pokazuje, że Polacy są narodem przedsiębiorczym, mimo że warunki do prowadzenia biznesu w Polsce oceniają jako niekoniecznie korzystne - dodaje. 

Przeprowadzone badanie wskazuje, że młodzi ankietowani chcą pracować na własny rachunek. W pokoleniu Z, które dopiero wchodzi na rynek, tylko co 4. osoba, 26 procent ankietowanych, deklaruje chęć do zatrudnienia się u kogoś w firmie. - Pracę na własny rachunek młodzi postrzegają zupełnie inaczej niż starsze pokolenie - wyjaśnia gość Czwórki. 

Pokolenie Y to osoby urodzone w latach 1980-1994, pokolenie Z to urodzeni po 1995 roku. Wiekowa różnica między nimi wydaje się niewielka, ale podejście do rynku pracy jest jednak różne. Igreki stawiają na zatrudnienie na etacie, to dla niech najlepsza i najwygodniejsza forma zatrudnienia. Co, zdaniem Czwórkowego gościa i przytaczanych badań, wynika z czasu, w jakim to pokolenie wchodziło na rynek pracy i z możliwości jakie on wtedy dawał. - Dla pokolenia Z własny biznes to szansa na niezależność finansową - tak w badaniach wskazało ponad 34 procent badanych - mówi Robert Rękas. - Ankietowani własną firmę utożsamiają z życiowym sukcesem, a przy tym z szansą na realizację własnych pasji i marzeń. Mają też świadomość, że praca "na swoim" będzie wymagać od nich większego nakładu pracy niż praca na etacie, ale liczą przy tym na osiąganie wysokich zarobków - tłumaczy. 

Czytaj także:

Omawiany przez Czwórkowego gościa raport wskazuje, że wszystkie pokolenia obecne na rynku pracy wiążą prowadzenie własnej działalności z dbaniem o wysoką jakość swoich usług i produktów. Stawiają też na docenianie współpracowników i troskę o pracowników. -

- Z tych badań wynika, że podejście roczników starszych i młodszych jest bardzo podobne. Świadczy to o dojrzałości biznesowej - ocenia gość Czwórki. - Każdy z nas jest dziś świadomy tego, że żeby funkcjonować dobrze na rynku, produkt musi być najwyższej jakości - dopasowany do oczekiwań konsumentów. Ważne jest też działanie w zgodzie z etyką. W badaniach zdecydowane podejście do tematu etyki wykazują roczniki starsze. Dla nich biznes to biznes osadzony na wartościach, budowanie firmy przez lata i budowanie jej reputacji - podkreśla. 

Robert Rękas wskazuje też na znaczenie pandemii w budowaniu rynku pracy, a także w podejściu do niego młodych ludzi. - Pandemia przyspiesza trend odchodzenia od etatów w stronę pracy freelancerów. Doświadczamy tego każdego dnia. Badania pokazują, że ankietowani przedstawiciele młodego pokolenie są gotowi na tego typu pracę, dużo bardziej chcą eksperymentować, są bardziej elastyczni w podejściu do sposobu zatrudnienia - wymienia. - Pandemia wzmocniła różne, mniej popularne do tej pory, możliwości, pokazała, że praca zdalna nie jest mniej efektywna niż ta w biurze - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Robert Rękas (prezes zarządu Lewiatan Holding)

Data emisji: 06.07.2021

Godzina emisji: 8.15

pj

Czytaj także

Jaki zawód liczy się w pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 09:04
Pandemia wywróciła nasze życie do góry nogami, ale pokazała też jakie zawody mogą przetrwać kryzys związany z lockdownem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak korzystać ze służbowej skrzynki mailowej?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 12:50
Najczęściej wykorzystywaną obecnie formą utrzymywania kontaktów biznesowych jest poczta elektroniczna. Nie jest to jednak narzędzie odporne na ataki i zagrożenia ze strony cyberprzestępców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praca zdalna po pandemii. Wkrótce początek konsultacji

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 13:30
W 2020 r. w Polsce 8,9 proc. pracowników wykonywało pracę z domu i wiele na to wskazuje, że ten trend może się utrzymać. Zwłaszcza że Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii skierowało do konsultacji projekt ustawy dotyczący pracy zdalnej.
rozwiń zwiń