Konkurs Chopinowski. Losowanie zdecyduje, kto zagra pierwszy

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 10:13
Dziś (30 września) zostanie wylosowana jedna litera alfabetu, od której zależeć będzie przebieg pierwszego etapu Konkursu Chopinowskiego. Osoby z nazwiskiem na tę literę jako pierwsze zasiądą do fortepianu jednego z najbardziej prestiżowych konkursów pianistycznych na świecie. 
Grafika
GrafikaFoto: PR
Szymon Nehring 1 1200.JPG
Szymon Nehring: w życiu nie chciałbym się nudzić

Wyjątkowy program i wyjątkowi wykonawcy zainaugurują XVIII Konkurs Chopinowski. W sobotę (2.10) w Filharmonii Narodowej w Warszawie usłyszymy arcydzieła Roberta Schumanna, Johanna Sebastiana Bacha i Ludwiga van Beethovena – utwory kameralne i z orkiestrą. Będzie to piękny początek, który otworzy muzyczne zmagania młodych artystów. 

Konkurs Chopinowski będziemy śledzić i relacjonować w Czwórce w poniedziałki i czwartki w "Stacji Kultura". 


Posłuchaj
02:54 czwórka pierwsze słyszę 30.09.2021 konkurs chopinowski.mp3 O Konkursie Chopinowskim na antenie Dwójki opowiada Jacek Hawryluk, zastępca dyrektora-redaktora naczelnego Dwójki (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 

Dziś dowiemy się, kto jako pierwszy wystąpi przed konkursowym jury. Pełnych relacji i transmisji imprezy możemy słuchać na antenie Dwójki. 

Czwórkowa reporterka, Oliwia Krettek, Konkurs Chopinowski porównuje do olimpiady sportowej, w której zamiast sportowców mamy wyjątkowych, wybitnych muzyków. To artyści wybrani spośród 500 chętnych z całego świata. Będą prezentowali etiudy, sonaty i inne utwory Fryderyka Chopina, po to, by dowieść, że wieloletnia nauka nie poszła na marne. Ich zmagania usłyszymy w Dwójce. 

- Cały Konkurs Chopinowski będzie obecny na antenie Programu 2 w transmisjach - od koncertu inauguracyjnego, przez trzy etapy, finały, po koncert laureatów - mówi Jacek Hawryluk, zastępca dyrektora-redaktora naczelnego Dwójki. - Tradycyjnie Dwójka transmituje wszystkie przesłuchania. W ich trakcie dyskutujemy na gorąco o interpretacjach, spotykamy się z zaproszonymi gośćmi, pianistami, obserwatorami, krytykami - dodaje. 


Skrzypce 1200.jpg
Posłuchaj "Filharmonii w pigułce"

Stałym punktem Dwójkowej ramówki będą też komentarze, opinie, relacje na gorąco. W dniach kiedy przesłuchania się nie odbywają, Dwójka zaplanowała specjalne audycje podsumowujące. - Krytycy i eksperci będą opowiadać o tym, co zdarzyło się podczas kolejnych etapów, będą dzielić się swoimi spostrzeżeniami. Będziemy prezentowali nagrania tych, którzy przeszli dalej, ale też tych, którzy się nie dostali. To będą takie globalne podsumowania poszczególnych etapów - podkreśla rozmówca Czwórki. 

Na zakończenie Konkursu Chopinowskiego w Dwójce odbędzie się dyskusja i podsumowanie całego konkursu. Wicedyrektor anteny przypomina, że zapis występów pianistów będzie dostępny w formie streamingu, na stronie Polskiego Radia i Facebooku Dwójki. - Proszę słuchać, podglądać - zachęca redaktor. - Mam nadzieję, że wspólnie będziemy przeżywali te koncerty - dodaje. 

Jeśli ktoś pragnie poznać polskich uczestników tego koncertu pianistycznego, to zapraszamy do Czwórkowych audycji "Czat Czwórki""Artystyczny wybieg" - w najbliższych wydaniach sprawdzimy, czy pianiści słuchają metalu i czy wyobrażają sobie życie bez fortepianu. 


***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 30.09.2021

Godzina emisji: 08.24

pj


Sponsor 
Czytaj także

Nirvana. 30-lecie albumu "Nevermind" - tajemnice klipów

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 09:00
30 lat temu "Nevermind", druga płyta Nirvany, pojawiła się na rynku fonograficznym. Towarzyszą jej cztery klipy, trzy z nich nakręcił Kevin Kerslake. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Avant Art Festival obiecuje energię, szczerość i jakość

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 12:04
W Polskim świecie kultury Avant Art rozgościł się na dobre. W sobotę 14. odsłonę wrocławskiego festiwalu zakończył występ szwedzkiego zespołu The End, a już w poniedziałek jego członkowie otworzyli jego 5. odsłonę warszawską. 
rozwiń zwiń