"Squid Game" w realnym świecie? Bez brutalności, ale za to z nagrodami

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 13:17
W sieci pojawiła się informacja, że oddział Centrum Kultury Koreańskiej w Abu Dhabi w Emiratach Arabskich zorganizuje rzeczywistą rozgrywkę w "Squid Game". Choć ma być zabawnie i bezpiecznie, wokół pomysłu już pojawiły się kontrowersje.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/JOCA_PH

Nowy Jork
Rusz w trasę po galeriach Nowego Jorku, a potem chwyć za kredki

Uczestnicy realnej gry zostaną podzieleni na dwie 15-osobowe drużyny, które zmierzą się w konkurencjach znanych z serialu. By dostać się do rozgrywek, należy przejść test z wiedzy o tej produkcji, a do wygrania, zamiast gigantycznych pieniędzy, będą spersonalizowane zielone dresy. 

Posłuchaj
04:39 2021_10_18 08_04_54_PR4_Pierwsze_slysze.mp3 "Squid Game" w realu - jak to będzie wyglądało? (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

Choć brutalności w tej grze ma nie być, i tak nie brakuje wokół niej kontrowersji. Pojawiają się głosy, że "nie powinno się przenosić do świata realnego gier, które na ekranie łączą się z bezwzględnością i których konsekwencją może być śmierć".  - Wiele osób ma tu problem z kwestiami etycznymi. Bierzemy motyw z serialu pełnego ludzkich dramatów i tragedii, a potem przenosimy go do świata realnego, odrzucając jednak cały ten brutalny kontekst - mówiła ​Edyta Słotwińska, prezes Koreanistycznego Koła Naukowego działającego przy Uniwersytecie Warszawskim. 

Czytaj także:

Koreański serial "Squid Game" znalazł się na szczycie listy najpopularniejszych tytułów Netfliksa w 90 krajach. - Niektóre gry, w których uczestniczyć będą fani serialu, znamy z naszego dzieciństwa. Graczy czeka m.in. "Czerwone, zielone", gra w kulki, "Baba Jaga patrzy" albo przeciąganie liny. Kilka jest jednak charakterystycznych wyłącznie dla kultury koreańskiej - mówiła ekspert w Czwórce. 

Źr. Squid Game|Official Trailer|Netflix

Jak podkreślała w rozmowie z Czwórką Jagoda Murczyńska z azjatyckiego festiwalu filmowego "Pięć smaków", choć gry wydają się pozornie bezpieczne, konsekwencje tych zabaw są "całkiem brutalne" i "zupełnie niedziecięce". - W tym filmie mamy ludzi z różnych środowisk: biednych nieudaczników, hazardzistów i bogatych absolwentów prestiżowych uczelni, którzy zabrnęli w kredyty - podkreślała. Jak tłumaczyła, ironią jest fakt, że serial, który miał uderzać w konsumencką kulturę, sam - jako kinowy hit - ją nakręca. - Bardzo szybko zrobił zawrotną karierę. Serial, który opowiada o problemach społeczeństwa kapitalistycznego, nagle sam stał się "trybikiem" nakręcającym rynek - mówiła ekspert. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 18.10.2021

Godzina emisji: 08.30

kd

Czytaj także

Podlaskie kino na zdjęciach, których nie było

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 11:05
Dziewiętnastego sierpnia odbędzie się wernisaż wystawy "Wyśniona historia kina na Podlasiu", będzie to ekspozycja fotografii w technice mokrego kolodionu. Wszystko zaczęło się od poszukiwania informacji na temat kinematografii Podlasia z epoki dwudziestolecia międzywojennego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

48 Hour Film Project - dobra zabawa i szansa na karierę

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 11:50
W dniach 22-24 października w Warszawie odbędzie się jubileuszowa, 10. edycja 48 Hour Film Project. Biorące w konkursie zespoły mają dwie doby na nakręcenie filmu. - Jest to spore wyzwanie i cieszymy się, że co roku blisko 80 ekip postanawia je podjąć i kręci filmy w Warszawie - mówi Maria Leśnodorska, producentka konkursu.
rozwiń zwiń